Zlatý fond > Diela > Hry jednoaktové


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Hry jednoaktové

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Andrej Slodičák, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov

Pogorielov A. a Minárik I.: Stín

Dramatická štúdia. Strán 15, cena 3.— Kč.

Javisko: Študentská izba.

Rekvizity: stôl, stolice, fľaša s vínom, pohárky.

Kroje: meštianske.

Osoby: Štefi, Anička, John a Robert — všetko študenti.

Dej: Stiesnená študentská beseda neskoro večer v zime. Padajúci sneh Aničke pripomína sen o háji lásky a bielych holuboch, ktorý nikto nepočúva, len ona sama sa v roztúžení v ňom kochá. Všetci neustále rozprávajú akési blúznivé reči, ktorým nik neverí a ktoré vnášajú do tejto intímnej spoločnosti smutnú náladu. Akýsi neviditeľný, tajomný prízrak sedí medzi nimi za stolom, ktorý núka ich nielen piť, ale nedá sa im dorozumeť. Ťažkomyselnosť zachváti najmä Aničku, ktorá v nestreženom okamžiku vyskočí oknom s druhého poschodia, aby na asfaltovej ulici vo vlastnej krvi našla vykúpenie a vyslobodenie… Holubi bieli odleteli — v háji lásky nevidno milencov… zalká Štefi nad týmto jej činom.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.