Zlatý fond > Diela > Hry jednoaktové


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Hry jednoaktové

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Andrej Slodičák, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov

Urbánek Ferko: Solové výstupy a scény

Strán 116, cena 9,— Kč.

Prvá časť obsahuje monology k rôznym príležitostiam: Mikuláša, Silvestru, do programov kabaretných večierkov atď. Je preto dobrou pomôckou pri sostavovaní veselých programov a mal by ju mať vo svojej knižnici každý spolok a spolkový pracovník. Ušetril by si tým mnoho zbytočných starostí. Uvádzame aspoň názvy:

1. Pre dámy: Čo otec nedovolí. Život a kvety. Cicuľka. Ó, vy muži. Smola. Maškarný ples. Rozpomienka.

2. Pre pánov: Lásky medicína. Lastovičky. Vyzuvák. Tarandák. Ó, vy ženy. Kubo Fanfara a jeho námluvy. Čo koho do toho.

3. Scény:

a) Zora

Javisko: Pekná izba.

Rekvizity: zariadenie v izbe, dopis.

Kroje: meštianske.

Osoby: Milan, Milina, Betka, slúžka.

Dej: Milan a Milina, mladý manželský párik, žijú si doma ani v nebi, len Milinu znepokojuje mužovo neustále odchádzanie na schôdzu, k vôli ktorej nevynechá nič na svete. I teraz neurobil Miline po vôli a i na jej protest odišiel na schôdzu. Slúžka, ktorá čistila jeho šaty, našla v nich dopis, v ktorom sa jednalo o jakúsi „drahú Zorku“, odovzdá ho panej a v tejto vzkrsne myšlienka, že muž jej je neverný a v láske sa len pretvaruje. Keď sa tento vráti, je celá nešťastná, robí mu výčitky, ale na koniec sa dozvieme, že Zorka nie je žena, ale spevácky spolok, ktorého je Milan predsedom. Manželské nebo sa vyjasní a slnko šťastia a blaženosti svieti na ňom i naďalej.

b) Ach, tá láska

Žartovná scéna v jednom dejstve.

Javisko: izba.

Rekvizity: zariadenie, kufor, fľaša a pohárky.

Kroje: vojenské a meštiansky.

Osoby: Jarský, poručík, Mišo, sluha, Katka, kuchárka.

Dej: Poručík Jarský chystá sa k svojej vyvolenej, aby ju požiadal o ruku. Neide mu ani tak o nevestu, ako o jej peniaze, ktorými si chce vyplatiť svoje dlhy. Pred odchodom však ide sa posilniť likérom a tu spozoruje, že fľašky nejak rýchle vysýchajú a jeho podozrenie na Miša je oprávnené. Nechá preto načatú fľašku na stole a odchádza. Mišo po jeho odchode urobí sa veľkým pánom, popíja si, do izby si dovedie i slúžku Katku, ktorú tiež hostí, keď v tom sa vracia odmietnutý Jarský. Hneď spozoruje, že z fľaše opäť chýba, a Mišo, ktorý sedí na veľkom kufri, hovorí, že je tam myš — v skutočnosti však má tam schovanú Katku — a kufor vytiahne von a tak sa zachráni, ale preca odpyká to raportom za mlsanie likéru.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.