Zlatý fond > Diela > Hry jednoaktové


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Hry jednoaktové

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Andrej Slodičák, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov

Kálmár Juľo: Pätivlas detektívom

Veselohra v jednom dejstve. Strán 15, cena 2.50 Kč.

Javisko: miestnosť v kaviarni.

Rekvizity: jeden-dva stoly so stoličkami, pivo, noviny a peniaze.

Osoby: Čiašnik, Drmolka, Hosť, Pätivlas, Bela, Homolka.

Dej: Drmolka sedí v kaviarni, chce si prečítať noviny, ale neustále je vyrušovaný. Preto každého, i čiašnika, odbyje jedovatou poznámkou. Tu však prichádza jeho kamarád Pätivlas, ktorému sa sťažuje, že nemá u žien šťastie a tento hneď vymyslí plán. Mal mať totiž dostaveníčko s nejakou slečnou práve v tejto kaviarni a tak nahovorí Drmolku, aby tej slečne, čo tam príde, povedal, že je chorý, že ho už znudila… Drmolka, chcejúc si urobiť známosť, hneď prvej slečne, ktorá príde do kaviarne, vyriadi Pätivlasov odkaz, aké je však jeho prekvapenie, keď k tejto slečne príde zavalitý, robustný pán, ktorý si samozrejme nedá takéto urážky ľúbiť. Je to podvodník a ako odškodné vymaní na Drmolkovi tristo korún, ktoré mu má hneď zaplatiť. K tomuto prichádza však Pätivlas, ktorý sa predstaví ako detektív a chce podvodníka sobrať na policiu. Ten, aby sa tomu vyhol, zaplatí domnelému detektívovi radšie štyristo korún a zmizne. Pätivlas poznáva, že to bude dobrý výrobok takéto kúsky, rozdelí sa s Drmolkom a obidvaja sa ponáhľajú do druhej kaviarne, aby ešte urobili „kšeft“.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.