Zlatý fond > Diela > Hry jednoaktové


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Hry jednoaktové

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Andrej Slodičák, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov

Urbánek Ferko: Bojom ku spáse

Scéna vo dvoch dejstvách. Strán 26, cena 5.60 Kč. (V knihe sú tri aktovky.)

Javisko: I.: priestranná rytierska izba. II.: les.

Rekvizity: stôl, stolice, veľký kríž, veniec, kvety, Božia muka so strieškou a s kľakátkom, meče.

Kroje: historické z 9. — 10. stor. (staroslavianske).

Osoby: Svätoslav, knieža na Vlkani, Zora, jeho dcéra, Mileva, jej tetka, Darka, slúžka, Dobrogosť, rytier, Mirov, jeho pobočník, Vratko, Myslan, radcovia Svätoslavovi, Rufín, gróf-Nemec, Dobrochvál, pustovník, Mlada, Boža, Mila, Deva, priateľky Zorkine, Loviš, Milosť, Jarko, Čenko, zbrojnoši, vrátnik Svätoslava, zbrojnoši a vojaci na dvoch stranách.

Dej: Zorka, dcéra kniežaťa Svätoslava, ktorý odišiel bojovať proti Nemcom, je ustavične smutná, lebo od otca nedostala už po niekoľko týždňov žiadnych zpráv. Nevedia ju rozveseliť ani jej priateľky, ani tetka Mileva, ale konečne prichádzajú radcovia Svätoslava, ktorí oznamujú Zorke, že jej otec je zdravý a živý, ale v zajatí, z ktorého ho môže vyslobodiť jedine ona, keď sa vzdá nemeckému grófovi Rufínovi. Z tohoto je veľké pobúrenie, ale Zorka, chcejúc zachrániť otca i národ od potupného otroctva, rozhodne sa obetovať sa a tak všetko pre ňu pripravia ako pre mladuchu a vyprevádzajú ju na určené miesto k pustovne, v ktorej je starý Dobrochvál, ktorý dozvediac sa o osude Svätoslava, Zorky a celého národa, vrúcne sa modlí, aby Boh poslal nejakú pomoc. Celý sprievod trnie v očakávaní, keď je oznámené, že Rufín sa už so svojím sprievodom blíži. Tu však v poslednom okamžiku prichádza rytier Dobrogosť, s ktorým je Zorka zasnúbená, s hŕstkou rytierov, s pevným rozhodnutím, alebo Zorku a Svätoslava zachrániť, alebo v boji padnúť. Vrhne sa na Nemca, chrabro sa bije i so svojou hŕstkou oddaných priateľov, v bitke padá jeho pobočník a už sa zdá, že boj bude márny, keď sa Dobrogosťovi podarí premôcť samotného Rufína. Nemci, stratiac vodcu, dajú sa na útek a tak Dobrogosť akoby zázrakom vyslobodí Zorku, Svätoslava i národ od zloby krutého Nemca, dostanúc za odmenu Zorku a meno kniežaťa na Vlkani.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.