Zlatý fond > Diela > Hry jednoaktové


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Hry jednoaktové

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Andrej Slodičák, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov

Urbánek Ferko: Hosanna

Legenda v jednom dejstve. Strán 18, cena 3.— Kč.

Javisko: pekne zariadená izba rímskeho patrícia.

Rekvizity: pohovka, hodvábna prikrývka, čierny obväz na oči, obetná trojnožka so žeravým uhlím, tymián, červený šátek.

Kroje: rímske.

Osoby: Leon, Lia, jeho sestra, Ramaja, ich slúžka, 4 vestálky.

Dej: Lia, sestra rímskeho patrícia Leona, je slepá a chorá. Neschádza s lôžka a v jej nemoci ju veľmi pečlive opatruje jej brat a stará slúžka Ramaja. Leon už všetko úsilie vynaložil, aby sestru vyliečil, ale márne. Tu mu Lia spomína Ježiša z Nazaretu, ktorý robí zázraky. Ten však odmieta, lebo nechce podporovať buriča a nepriateľa rímskeho štátu. Obráti sa ešte na najvyššieho lekára, ten mu však povie, že proti smrti niet lieku, a najvyšší kňaz káže obetovať bohom a pošle tam vestálky s obetným ohňom, ktorého dym dievča dusí a preto ich Leon vyženie. Vtedy ide okolo domu Ježiš a Lia upúta jeho pozornosť. Zrazu cíti, že jej celé telo pevnie a strhnúc šatku z očí, zistí, že vidí. Radostné „Hosanna“ nesie sa ako vďak za Ježišom za jeho zázrak a vtedy i Leon zavrhuje pohanských bohov a zvelebuje syna-človeka, syna tesára, ktorého z pýchy nechcel ísť prosiť — Ježiša z Nazaretu.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.