Zlatý fond > Diela > Hry jednoaktové


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Hry jednoaktové

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Andrej Slodičák, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov

Novák František: Roj

Jednoaktovka s predohrou zo včelárskeho života. Strán 32, cena 4.— Kč.

Javisko: záhrada, v pozadí lipa a niekoľko úľov.

Rekvizity: stôl, stoličky, fajka, kvety, časopis „Slovenský včelár“, zákusky, fľaša s medovinou, pohárky.

Kroje: meštianske a sedliacke.

Osoby: deduško, roľník, babička, jeho žena, Jaruška a Anička, ich vnúčky, Paľko, Ondrej, Rudko, chlapci, učiteľ, Vlacho, stolársky majster.

Dej: Dievčatko v predohre nám znázorňuje včeličku a chlapček trubca. Len potom prichádza deduško s malou a zvedavou Aničkou, ktorá sa vypytuje na život včeličiek, ktoré tu majú svoje úle. Keď jej deduško vysvetlí, že včeličky z poľných kvetov si sberajú sladkosť, z ktorej potom robia med, tu Anička sa zapovie trhať poľné kvietky. Malí šarvanci, Rudko, Ondrej a Paľko, toľko domŕzajú deduška, až im tento konečne vyrozpráva počiatky svojho včelárenia. Do zaujímavej rozprávky však sa pomieša krik Kuba, ktorého pichla včela, a všetku vinu váľa na deduška. Ale vďačne odpustí, keď deduško ho udobruje hrnčekom medu. Medzitým prichádza i miestny učiteľ, ktorý prináša deduškovi včelársky časopis, a chlapci zatiaľ túlajú sa po okolí. S babičkou, ktorá prišla privítať pána učiteľa, prichádza i majster Vlacho a teraz si všetci pobesedujú pod lipou pri poháriku dobrej medoviny, keď im chlapci prichádzajú oznámiť, ze Icika i Miša dopichaly včely, keď nešikovne sberali roj. Veselým smiechom a radosťou chlapcov včelárov sa končí priateľská beseda pod lipou.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.