Zlatý fond > Diela > Hry jednoaktové


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Hry jednoaktové

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Andrej Slodičák, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov

Vámoš Gejza: Pisár notáriušov

Lesná fraška v 1 dejstve. Strán 36, cena 4.— Kč.

Dekorácia: lesná mýtina s brlohom.

Osoby: Ježided, veštec, Ježibaba, veštkyňa, Hadrián Kozička, pisár notáriušov, Marína, jeho dievča, Macek, poslanec, Kučéber, verklikár, Lopúch, harmonikár, Pchajsa, klarinetár, Šmalec, podrychtár.

Kroje: meštianske a tulácke.

Rekvizity: stromy, skaly, jež, bubon, peniaze, verklík, harmonika, klarinet, morča, krabica s planetami.

Dej: Kríza dolieha na každého a preto si i každý bedlive stráži svoje remeslo a rayon, v ktorom pracuje. Tak i veštci Ježided a Ježibaba všemožným spôsobom chránia si svoju klientelu a usilujú sa ju rozmnožiť. Povýšeným chovaním získavajú si vážnosť a rešpekt, ale preca sa Ježidedovi pritrafí klient, ktorý si z neho urobí dobrý deň. Ježided je totiž zároveň majiteľom ježej farmy. Klient si nechá nachytať krabičku ježích bĺch, a potom mu ich vysype ako odmenu za prácu do vrecka. Vyviedol mu to Hadrián, pisár notáriušov, ktorého dievča Marína je s ním nespokojná a preto vybere sa pre radu k Ježinským. Hadrián však vypočuje, čo jej Ježided a Ježibaba radia, pohne to s ním, žiarli a vymyslí plán pomsty, ku ktorému sa mu pritrafí jeho priateľ, poslanec Macek. Na mýtinku pred brlohom Ježinských dovedú z mesta verklikára, harmonikára a planetára, ktorí sa tu usadia jako konkurencia Ježinským, a poslanec, ktorý sa vybral k Ježinským, zastaví sa pri nich, dá si veštiť, vyhrávať, za čo ich bohate odmeňuje, aby vzbudil závisť a žiarlivosť Ježinských, ktorí sa ho všemožným spôsobom usilujú vtiahnuť do svojho brlohu. Nepodarí sa im to a preto zúria, ba Ježided by dokonca sa mal chuť i pobiť s nimi, ale podrobí sa múdrej rade Ježibabinej, ktorá mu velí ustúpiť pred presilou. Renomé majú pokazené, lebo podľahli sami tomu, čo radili iným a Hadrián im dokázal, že si vezme — ako pisár notáriušov — Marínu i bez ich pomoci za ženu.

« predcházajúca kapitola    |    Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.