Zlatý fond > Diela > Hry jednoaktové


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Hry jednoaktové

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Andrej Slodičák, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov

Vámoš Gejza: Sterilizácia

Veselohra v 1 dejstve. Strán 34, cena 4.— Kč.

Dekorácia: vkusne zariadená študentská izba.

Osoby: Chlpatý, domáci pán, Cecilia, jeho žena, Žabovreský, právnik, Žabikláč, medik, Ozembuch, vojak, Guľatá, slúžka.

Kroje: meštianske a vojenský.

Rekvizity: písací stôl, stoličky, pokrovec, záclony, knihy, fajka, papiere, pero, kalamár, husacie stehno, kus chleba.

Dej: Právnik Žabovreský je veľmi nešťastný, lebo sa nasťahoval do takého bytu, v ktorom domáca pani trpí na maniu čistoty a preto nesmie ani fajčiť, ani dlho chodiť po pokrovci, ba do izby smie ísť len vtedy, keď sa v kuchyni vyzul. Knihy nikdy nenajde tak, ako si ich on bol poskladal, ale domáca ich vždy posnáša na jednu hŕbu a preto v hádke s ňou sa razom rozhodol a dal výpoveď. Na druhý deň sa má vysťahovať a nevie, kam sa podeť. Dobre mu prichádza jeho priateľ Žabikláč, medik v 15. semestri, ktorý ho uspokojí, ale i domácu nenechá bez pomsty. Keď táto príde medzi nich a chce po svojom spôsobe zase upratovať, nahovorí jej o baciloch, ktoré sa prenášajú dotykom ruky, zasvätí ju do tajností sterilizácie, o ktorej jej dá i knižku a tým jej dá iný smysel života. Svoje právnické schopnosti skúša Žabovreský na slúžke Guľatej, ktorá na dnešnú lekciu privedie i svojho milého vojaka, ale po poučení, ktorého sa jej dostane od medika, ho vyženie. Kým domáca pani študuje sterilizáciu, zatiaľ milý medik zase jej mužovi hovorí pravý opak, zavrhuje čistotu a navádza ho, aby sa neumýval a fajčil a plval, koľko sa mu len zachce. Potom obidvaja študenti odídu, lebo cítia na obzore domácu vojnu. Keď domáca vidí nespôsoby svojho muža, oduševnená náukou o sterilizácii zavádza celkom iný poriadok vo svojej domácnosti, ktorého začiatkom sú dve „sterilné“ zauchá, ktoré vlastnoručne vylepí svojmu mužovi. Študenti, ktorí sa nepozorovane prizerali tomuto divadlu, s výkikom „nech žije sterilizácia“, utekajú, lebo mohlo by sa i im niečo ujsť od rozohnenej domácej.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.