Zlatý fond > Diela > Hry jednoaktové


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Hry jednoaktové

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Andrej Slodičák, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov

Ljubotrn Savo: Hasiči idú

Veselohra v dvoch obrazoch. Strán 19, cena 3.50 Kč.

Javisko: pred krčmou, izba.

Rekvizity: stôl, stoličky, lavica, poháre s vínom, hlas trúbky, veci potrebné k haseniu ohňa, kniha, poháre s pivom, štamprlík, ručná práca, lampa.

Kroje: hasičské a meštianske.

Osoby: veliteľ hasičov, miestoveliteľ, hasiči (3), Bryndal, hostinský, Kecalka, Barborka, jej dcéra.

Dej: Niekoľko hasičov debatuje o tom, akým dobrodením je pre dedinu založenie hasičského spolku a zadováženie striekačky. Preto sa i starajú o stav vody v potoku a v rybníku. Je horúce leto a preto požiare sú na dedine na dennom poriadku. A z tejto debaty ich vyruší hlas trúbky, ktorá oznamuje, že horí u Malého stodola. Pohotovosť a obetavosť hasičov zamedzí škode a preto dostane sa im i odmeny. Pri pohári piva sa dozvedia, že miestoveliteľ sa bude ženiť a preto ho chcú napáliť. Práve, keď je na besede u Barborky, zatrúbia na poplach a schovajú mu helmu. Miestoveliteľ však dokáže, že má smysel pre povinnosť a chce utekať k požiaru i bez nej. Len vtedy sa dozvie, že to bol žart a všetko končí objatím Barborky, ktorú mu matka Kecalka vďačne dáva.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.