Zlatý fond > Diela > Hry jednoaktové


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Hry jednoaktové

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Andrej Slodičák, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov

Urbánek Ferko: Za živa v nebi

Veselohra v 1 dejstve. Strán 41, cena Kč 5.60. (V knihe sú tri hry.)

Javisko: priestranná, vkusne zariadená izba.

Rekvizity: toaletný stolík, pripravený stôl, stoličky, písací stolík s knihami a novinami, fľaša s vínom, poháre, zvonec, váza s kvetami, fľaša s koňakom, štamprlíky, prášok na uspanie, šunka, chlieb, cukrovinky, servíty, cigarety, nočná čiapka, župan.

Kroje: meštianske.

Osoby: Bobrovič, advokát, Milina, jeho žena, Sokol, lekár, Viera, jeho žena, Záhorský, kupec, Lujza, jeho žena, Mišo, sluha.

Dej: Tri priateľky, Milina, Viera a Lujza sídu sa osláviť narodeniny Milinine a veselo pri tom obracajú a ohovárajú svojich mužov, ktorí neustále vymlúvajúc sa prácou za národ a vlasť, ich zanedbávajú. Ushovoria sa, že prinútia ich, aby v deň Milininých narodenín zostali doma a bavili sa s nimi. Milina preto po Mišovi pošle pozvania svojim priateľom, ale jej plán sa počne naštrbovať hneď na jej mužovi, ktorý oznamuje, že večer majú dôležité zasedanie a i s priateľmi odoprú zostať doma a žiadajú, aby večierok preložily na inú dobu. Milina, keď jej nepomáha ani lichotenie, ani slzy, konečne nahnevaná odchádza. Ivanovi priatelia, Sokol a Záhorský, tiež nevedia pred svojimi ženami ináč obstáť, ale na zasedanie sa rozhodnú ísť napriek ich hnevu. Ivan však musí aspoň so ženou večerať a preto mu dá Sokol uspávací prášok, ktorý má Miline vysypať do vína, aby celú noc prespala. Mišo, ktorý celú vec vypočul, poradí zase Miline, aby s Ivanom večerala a keď odpijú z pohárov do polovice, aby tieto zamenila. V dobrej shode si sadnú k večeri, bavia sa, upíjajú si, a Milina skutočne zamení poháre, a keď dopijú, sú obidvaja premožení uspávacím práškom a zaspia. Mišo prináša cigarety, ale keď vidí pánov spať, oblečie sa do pánovho župana, upije si, pofajčí ako „milosťpán“ a konečne tiež zaspí vo foteli s fľašou v objatí.

Lujza, Viera, Sokol a Záhorský prichádzajú. Prvé dve na večierok, druhí dvaja pozvať Ivana na zasedanie, keď tak dlho neprichádza. Aké je však ich prekvapenie, keď najdú všetkých spokojne spať a Záhorský nazve túto scénu „za živa v nebi“. Vyburcovaný Mišo, najkomickejšia figura, skutočne priznáva, že sa mu snívalo, že bol „za živa v nebi“. A keď už celá vec takto dopadla, mužovia poddávajú sa ženám a pristávajú na priateľský večierok, ktorému sa chceli vyhnúť.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.