Zlatý fond > Diela > Hry jednoaktové


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Hry jednoaktové

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Andrej Slodičák, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov

Vámoš Gejza: Jarný sladoľad

Fraška v jednom dejstve. Strán 37, cena 4.— Kč.

Dekorácia: živá križovatka v parku.

Osoby: Corgoň, krotiteľ žien, Ušiak, roztúžený učedník, Jašić, zmrzlinár, Eufrozína Platonická, filozofka, Trubiroh, poblúdený filozof, Haťala-Paťala, vychovávateľka, Milica Maliciózna, parkové kurča, Tlamica Podarená, parkovnica, Harhuľa Hrozivá, parková babizňa, Meluzína Kapustová, stelesnená pohoršenosť, dievčatá (3), dav priateľov mraziva, dievčatá, kominár.

Kroje: meštianske a kominársky.

Rekvizity: kniha, kára so zmrzlinou, oblátky na zmrzlinu, detský kočiarik, starý fotografický aparát so statívom, klobúk.

Dej: Corgoň, nazývaný krotiteľom žien, sľúbil svojmu priateľovi Ušiakovi, že mu teraz na jar zaobstará dievča ako lusk. Preto vyberú sa spoločne na najrušnejšiu parkovú križovatku „na lov“, ale do toho sa im tam pripletie pobláznený zmrzlinár Jašić so svojou károu, ktorého odoženú, keď najprv boli pohanili jeho zmrzlinu. Tomuto sa to nechce ľúbiť, pozná ich zámery a preto hľadá príležitosť pomstiť sa. Dvom roztúženým priateľom sa nič nedarí. Príde im do ruky jakási pobláznená filozofka, ktorá vyhýba hmote a všetko chápe len duševne, tak že sa nemôžu dorozumeť. Objaví sa opäť Jašić, pred ktorým zmiznú a idú pozreť celý park, či by sa im tam niečo nepodarilo uloviť. Zatiaľ Jašić má dobré „kšefty“ na svoj sladoľad a pripraví si maškrtné dievčatá, ktorých tu okolo seba shromaždí v peknom počte na svoj plán pomsty. Corgoň s Ušiakom nepochodili a preto vracajú sa na svoje staré miesto, kam postupne prichádzajú dievčatá Jašićom zorganizované, ale len aby sa im vysmialy a ešte viac ich rozdively. Corgoň si vypomáha i fotografickým aparátom bez dosiek, ale nijakým spôsobom — jemu, majstrovi v ovládaní ženských — sa nepodarí aspoň jednu z nich upútať a rozčulený už potom trepe dve na tri, tak že myslia, že zbláznel. Kričí, aby mu dali niečo studeného na hlavu a keď nič iného nie je po ruke, kúpi si desať porcií zmrzliny do klobúka, ktorý mu priložia na hlavu, aby sa ochladil, lebo nakonec nielen že usiloval sa uloviť i svoju frajerku pre Ušiaka, ale poplietol si i kominára s dievčaťom. Jašić dosiahol svojho cieľa, Corgoň potreboval pohanenú zmrzlinu a potom ešte na posmech všetkým spiklencom posadí Corgoňa na svoju káru, aby ho chladilo nie len z klobúka, ale i zdola. Za veselého pokriku odváža potom nepodareného Don Juana, za ktorým so sveseným nosom ide zahanbený Ušiak, ktorý priveľa dôveroval sugestívnej moci Corgoňovej nad ženskými.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.