Zlatý fond > Diela > Hry jednoaktové


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Hry jednoaktové

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Andrej Slodičák, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov

Urbánek Ferko: Už sú všetci v jednom vreci, alebo Prevrátený svet

Veselohra v 1 dejstve. Strán 39, cena 5.40 Kč. (V knihe sú 2 hry.)

Javisko: priestranná, vkusne zariadená izba.

Rekvizity: malý stolík, písací stolík, veľký stôl, stoličky, kytica ruží, ručná práca, balík papierov, palica, dopis, nádoba s vodou, obrus, peniaze, notes, karta, župan, čiapka, okuliare.

Kroje: meštianske.

Osoby: Opatrný, Eva, jeho žena, Elena, ich dcéra, Umný, učiteľ, Funtík, kupec, Kopýtko, obuvník, Klobúčková, Ignác, sluha.

Dej: Matej Opatrný, bohatý mešťan, manžel a otec dcéry, súcej na vydaj, zakazuje učiteľovi Umnému, ktorý je mu dlžný tisíc korún, vstup do svojho domu a známosť s Elenou, ktorá je do neho zaľúbená. Opatrný pošle sluhu Ignáca k Umnému s upomienkou o dlh, ale ten príde nazpäť so zvesťou, že Umný odišiel do Ameriky. Opatrný lamentuje, ide sa sám presvedčiť, a zatiaľ Ignác ukryje Umného v izbe pod stôl v dome Opatrného, v ktorej vypočuje od kupca Funtíka, obuvníka Kopýtku a najmä od Fabiany Klobúčkovej všetky hriechy Opatrného. Pri vstupe Klobúčkovej Ignác schoval Opatrného pod stôl k Umnému a sám robí domáceho pána a prinúti Klobúčkovú, aby dlžný úpis roztrhala a tak ho zachráni od platenia i od škandálu. Keď sa potom Opatrný dozvie, žé Umný je dedičom po strýcovi v Amerike, vďačne mu dá svoju dcéru, pravda, pod podmienkou, že nevyzradí tajomstvá Opatrného, ktoré počul ukrytý pod stolom.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.