Zlatý fond > Diela > Hry jednoaktové


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Hry jednoaktové

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Andrej Slodičák, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov

Štolba J.: Zlodej

Dráma v jednom dejstve. Strán 27, cena 4.— Kč.

Javisko: elegantná izba.

Rekvizity: hodiny, pohovka, stôl, stoličky, fľaša s pivom, dva poháre, dopis, cigára, revolver, lampáš, palica, remeň.

Kroje: meštianske.

Osoby: Karas, veľkoobchodník, Julia, jeho žena, záhradník, kočiš, zlodej, matka zlodejova.

Dej: Veľkoobchodníka Karasa a jeho ženu Juliu na novej vile privítala strašná búrka. Karasova žena, prestrašená búrkou, je trápená zlou predtuchou. Obavy sa splnia. Do vily vniknú zlodeji. Podarí sa ich polapiť a priviesť pred pána domu. Je to spustlé chlapčisko — nemanželské dieťa, a jeho matka, ktorá prosí, aby syna pustili a nevolali četníkov. Karas je však neústupný a vtedy matka prezradzuje synovi, že obchodník je jeho otec, ktorý ju po zneužití zavrhol. Zlodej v návale hnevu a pomsty, ktorou chce odčiniť matkino i svoje utrpenie a biedny život, vrhá sa na Karasa a palicou ho zbije do krvi a potom slovami: „Nikdy som nebol v živote tak šťastný,“ odovzdáva sa sám do rúk prichádzajúcemu četníkovi.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.