Zlatý fond > Diela > Hry jednoaktové


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Hry jednoaktové

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Andrej Slodičák, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov

Slovák Ladislav: Tak sa na to ide

Obraz z lyžiarskeho života v jednom dejstve. — Strán 23, cena 3.50 Kč.

Javisko: hotelová halla.

Rekvizity: stolík, stoličky, telefon, pohovka, dámske hodinky, peniaze.

Osoby: Hilda, dcéra továrnika, Milan, závodník, Tonko, jeho priateľ, Fuchs, továrnik, Kubíček, továrnik, vrátny.

Dej: V ktoromsi horskom meste lyžujú priatelia Tonko a Milan. Milan účastní sa i veľkého závodu a ten vyhraje. Bol by spokojný s úspechom, keby tohoto dosiahol i u Hildy, do ktorej sa zamiloval. Keď jej však vyzná lásku — táto sa mu vysmeje a zavrhne ho. Preto sa rozhodne okamžite odísť, čo Hildu veľmi mrzí, i keď sa pretvaruje. Nápadníkov má dosť a takýmito sú i dvaja továrnici, Fuchs a Kubíček, ktorí sa o ňu uchádzajú darmo. Hilda však nespokojná sama so sebou a namrzená, že Milan odišiel, rozhodne sa, aby títo dvaja vybojovali si ju súbojom. Ktorý skôr urazí na lyžiach trať, na ktorej zvíťazil továrnik Milan, ten bude mať nádej, že sa stane jeho ženou. Pilne sa pripravujú, keď sa od vrátneho dozvedia, že sa vrátil i Milan. Chcú ho odstrániť fígľom. Natrú mu totiž lyže voskom na stúpanie. Hilda dá znak k startu a Milan túto ich lesť spozoruje, až keď ide nazpäť. Preto chce preskočiť priepasť smrti. Tam práve filmujú, Hilda s Tonkom trasú sa o jeho život, ale miesto neho skočí do priepasti pripravená figura a on lanovou dráhou dostane sa do náručia Hildinho, ktorá ho so strachom i s radosťou očakávala.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.