Zlatý fond > Diela > Hry jednoaktové


E-mail (povinné):

Ferko Urbánek:
Hry jednoaktové

Dielo digitalizoval(i) Viera Studeničová, Erik Bartoš, Lucia Muráriková, Mária Hulvejová, Jana Kyseľová, Andrej Slodičák, Martin Hlinka.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 36 čitateľov

Korček — Rudín: Keď sa sloboda rodila

Scéna k 28. okt. a k národným sviatkom v dvoch obrazoch. Strán 18, cena 3.— Kč.

Javisko: I. obraz: hornatá slovenská krajina. II. obraz: tatranská kotlina.

Rekvizity: reťaze, bičík, kráľovská koruna, dvojramenný kríž, srdce, prebodnuté mečom, dve ruže: červená a biela.

Osoby: Pútnik Čas, Slovák, Genius, hajduch, Prolog, Matka Sláva, Zabudnutie, Krása, Láska a Sloboda.

Dej: Starec pútnik-Čas v prvom prologu osvetľuje dejiny slovenského národa od počiatku až k dňu oslobodenia, ktorý je už blízko. Prvý obraz ešte predstavuje utrpenie Slováka i Matky Slávy od nepriateľských zotročovateľov tesne pred prevratom. Padá otrok i zotročovateľ, dobro i zlo a boj malého národa o svoju slobodu, ktorá sa už rodí, sľubuje dobojovať starec Čas.

V druhom obraze spanilý zjav pohádky uisťuje, že sloboda sa zrodila. Zabudnutie privádza Matku Slávu na miesta, na ktorých srdce národa najviac krvácalo, aby pochopila prítomnosť, vykúpenie krvou našich vojakov a legionárov. — Genius času shadzuje za zvukov piesne potupné putá a spoločne so vzkrieseným Slovákom vzdávajú vďaku Najvyššiemu za jeho milosrdenstvo. Krása, Láska a Sloboda prinášajú svoje dary oslobodenému národu, a Zabudnutie predpovedá mu nový život, sprevádzaný radosťou a bolesťou, bez ktorej by nový život nemal účelu a nebol by životom naozaj šťastným.
Ferko Urbánek

— dramatik, prozaik, básnik, autor vyše 50 divadelných hier s ľudovýchovným a národnobuditeľským poslaním, ktoré dodnes hrajú predovšetkým ochotnícke divadlá Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.