Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Pavol Tóth, Karol Šefranko, Martina Kališová, Lucia Kancírová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 179 | čitateľov |
Obsah
[46]
Tá vajdova žena porodila dieťa,
má hlavu strapatú ako dve rešetá,
má nuožky maličké a veliký bachor,
lebo bude Striga, lebo bude Znachor.
[46] J. K., NZ I, 419 — 420: Striga a Znachor. Striga azda skrátene od Staryga, čo u Slovákov temer jedno značí, pretože len staré osoby strigônstvom a čarodejníctvom sa zaoberajú. Znachor od zna, znáti u Slovákov, Poliakov a Rusov to, čo veštec, vedúch, vedomec; najmä múdremu, spôsobnému, neobyčajnému dieťaťu hovoria Slováci „ty Znachor“, v ktorom výraze vždy čosi divotvorného a poverčivého väzí. …
Striga je meno pre starú slovanskú predstavu upíra (tento význam je doložený pre r. 745). V dnešnej slovenskej tradícii označuje démonickú ženskú bytosť a najčastejšie čarodejnicu, ktorá má spojenie so zlými mocami. Slovo „striga“ súvisí veľmi pravdepodobne s latinským slovom „strix“ (= sova, upír). Znachor je staré meno pre hádača a čarodejníka. V dnešnej slovenčine značí: 1. veľmi nadané dieťa, 2. lichotivá nadávka pre dieťa, 3. bájny chlapec, škriatok, 4. hrubá nadávka dieťaťu, podvržťa.
— slovenský básnik, zberateľ ľudovej slovesnosti, jazykovedec, estetik a historik, predstaviteľ slovenského preromantizmu Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam