Zlatý fond > Diela > Národnie spievanky 1 – Piesne a zlomky z mytologického ohľadu pamätné


E-mail (povinné):

Ján Kollár:
Národnie spievanky 1 – Piesne a zlomky z mytologického ohľadu pamätné

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Pavol Tóth, Karol Šefranko, Martina Kališová, Lucia Kancírová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 154 čitateľov

Rarášik

[26]

24. Nechoď viac, šuhajko…

[27]


Nechoď viac, šuhajko, k tým súsedkám starým,
ja mám Rarášika, veru ti počarím.

A keď si i vezmeš jednu z tých boháčok,
ver s ňou žiť nebudeš ani jedon ruočok.

Napokon sa predsa splní vuoľa moja,
k druhým sa nachodíš a ja budem tvoja.[26] J. K., NZ I, 414: Rarášik je Slovákom bôžik šťastia a nešťastia najmä pri hrách, losovaní, zisku. Je taký maličký, že sa schováva do mešca, do vačku, do truhly. Kto ho vraj pri sebe nosí, tomu dopomáha ku šťastiu a vôbec k akémukoľvek žiadanému cieľu. Predstavuje sa ako veľmi k hnevu náchylný, preto sa hovorí: „Bol rozhnevaný ako Rarášik.“ Meno tohto bôžika známe je aj Čechom, kde sa menuje Rarach, Rarášek, a Korutancom, kde sa menuje Rarašk, a znamená všade zlého ducha. Porov. Bernolákov Slovár IV, 2698: Rarášek genius, spiritus malus, daemon.

Podľa L. Niederleho, Slovanské starožitnosti II, 1, 46, je rarášik jedno z mien pre predstavu domáceho dobrého ducha, ducha predka, ktorý ochraňuje dom. Etymologicky súvisí s rarog = zlý, dravý vták, zloboh. V podobnom význame jestvuje slovo rároh i v dnešnej slovenčine.

[27] Juraj Hrúz. Pochybnosti St. Součka, Domnělá píseň, 52, o ľudovosti tohto textu sú podložené slabo. ČČM VI, 1832, 386.
Ján Kollár

— slovenský básnik, zberateľ ľudovej slovesnosti, jazykovedec, estetik a historik, predstaviteľ slovenského preromantizmu Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.