Zlatý fond > Diela > Maiestas artis. Umenie, veda a literatúra


E-mail (povinné):

Milan Thomka Mitrovský:
Maiestas artis. Umenie, veda a literatúra

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Viera Ecetiová, Zuzana Babjaková, Daniel Winter, Erik Bartoš, Dušan Kroliak, Marián André, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 52 čitateľov

Veni sancte!

V neblahých a zamotaných časoch dneška, v ktorých našinec už vonkoncom nevie, či je v časoch, v ktorých vždy viac vychodí najavo, že papiere ľudských špekulácií nijako nie sú kryté skutočným fondom pravého zlata, ja sám za všetkých, slzou kajúcnika znova kľakám k stigmatizovaným nohám assiského chudáčika.

František Bernardone! Ty druhý Jochanan márne volajúci do púšte tohto sveta, vyše sedemsto rokov uplynulo od dní tvojho života a ľudské pokolenie posiaľ nevedelo sa vymaniť z pekiel poroby.

Tak krásne si nami voľakedy bol ukázal pravú, jedine možnú cestu ku pravdivej slobode. No démon zla nezaháľal a radostný úsvit novej jari, ktorý si v dušiach vyčaroval, čochvíľka chmárou temnej zimy nanovo len zaváľal.

Nečasí sa, tvoja jar neprichodí, mrzneme, hynieme a v krajných útrapách k Tebe voláme:

Zhliadni láskavo z Tvojho Elyzea večného na nás a ustrň sa nad biedou svojich blúdiacich detí!

My tu dolu darmo mudrujeme, vo všetkých možných kombináciách márne sa namáhame nájsť východisko z tohto súženia.

Mudrc nad mudrcov, zákonodarca nad všetkých Solonov, organizátor nad všetkých upratovačov, srdce zlaté, vznešené nad akékoľvek humanitné odvary, knieža božskej fantázie, vysoko sa nesúci ponad Parnasy pomazaných poetov, svätec pokory, svätec chudoby, predrahý otec trpiacich, pomiluj sv. František, pomiluj!

Nemeškaj! Zostúp serafínskym vojom obkľúčený zasa medzi nás, spôsob, aby hluchí počuli a slepí aby videli, dosvedč nám ešte raz, že výberu nijakého niet! Dosvedč, že cesta Tvojho božského majstra, toho pravého pána neba i zeme bola a večne ostáva oným neschodným priesmykom, ktorým prv, neskoršie všetky magistrály povedú, priesmykom, ktorým by sme sa dnes ešte na božie svetlo z dusiacich nás hlbín presekať mohli.

Príď, František, príď!

A keď i svetskí víťazi, zlatom vyšnorení v hlučných osemstupoch pochodujú bránami miest, ja prepášem sa Tvojím, na smetisku krajnej núdzoty zodvihnutým motúzom, a v samotách zápasiť budem o ideál Tvojho svätého menševizmu.

Áno, zápasiť budem s Tebou samým sťa biblický Jakub s anjelom tak dlho, pokým živo neprecitneš a nepožehnáš mojej detve, pokým neroznietiš všetky srdcia plamennou túhou, kráčať Ti v pätách, tesne za Tebou!
Milan Thomka Mitrovský

— prozaik, publicista, autor článkov, recenzií, glôs; maliar, zakladateľ spoločnosti „felibrov“ Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.