Zlatý fond > Diela > Maiestas artis. Umenie, veda a literatúra


E-mail (povinné):

Milan Thomka Mitrovský:
Maiestas artis. Umenie, veda a literatúra

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Viera Ecetiová, Zuzana Babjaková, Daniel Winter, Erik Bartoš, Dušan Kroliak, Marián André, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 52 čitateľov

List do Paríža

(Spisovateľovi K. Urbanovičovi)

Na Váš dlhší list odpovedám takto verejne, nakoľko, myslím, že Váš dlhší pobyt v Paríži zaujíma i širšiu verejnosť.

No teraz ste už pri prameni, ste tam, odkiaľ sa moderná kultúra a moderný život sťa žeravá láva Vezuva na všetky strany sveta rozteká a môžete sa — ako sa to na vedychtivého pútnika i sluší — na tento Babylon sveta v bezprostrednej blízkosti podívať. Netreba sa — všakže — báť, že do toho infernálneho krátera budete príliš naďugať, aby ste — bohuchovaj — do neho nejak nečľupli!

Vaše milé pozvanie je lákavé, ale vyhovieť tomu je pre mňa teraz veľkou ťažkosťou. Frank stojí síce teraz hodne nízko, ale zato peniaz u nás je drahý; potom práce, ktoré čakajú na ukončenie, tiež súkromné veci atď., odpustite tedy, keď sa na tento čas v „Červenom mlyne“ nezídeme. Škoda.

Zasmial som sa, keď som čítal vo Vašom liste, že ste tam hneď po príchode zapadli do krážov maľby a že pre obrazy zabúdate celkom na divadlo! Ja som písačkám — to je jedna z mojich zlých povestí — zaťatým nepriateľom a kým naši spisovatelia nenahliadnu, že tvorba je tragédia, v ktorej sa vlastnou krvou píše, hodnotím slávu pera len podľa krámskej ceny papiera, atramentu a rúčiek k tomu upotrebených. Pravda, môj hnev je oheň, v ktorom horí suché s mokrým, ale Váš obdiv a láska k maľbe je ten azbest, ktorý Vás uchráni pred páľou — teda sa ma neľakajte. To by sa tak škrabal za ušami agrárnický školský referát, keby sa tak stalo, že ta poslal „svojho“ literáta a prišiel mu odtiaľ výtvarník — „odbojník“, ha-ha-ha!

Vyzdvihujte Murilla — dobre, ale ja sám by som sa preňho z domu nepohol, španielska škola má v sebe mnoho asketickej príchuti a ja Murillove madonny-brunetky nemám rád. Za zlatým Tiziánom pobehol by som však na kraj sveta a na Giorgioneho „Fete champetre“ raz dozaista zájdem sa podívať a čo by ma to malo stáť i moje spasenie.

Nuž, starí majstri sú moji starí známi, medzi nimi sa mi vždy voľne dýcha, ale že moderné galérie — ako píšete — majú tak málo návštevníkov, tomu sa divím a myslím, že to bude mať háčik v niečom podobnom ako je neprístupnosť, vysoké vstupné atď. Ináč dalo by sa z tohto faktu len to konkludovať, že väčšina moderného maliarskeho kriku-bľaku žije skôr v novinách a v reklame a že, keď sa ľudia o tých všetkých smeroch a nových cestách do sýtosti nakričia, ťažké, obsažné zrno starých velikášov zase ich len naspäť tiahne magnetickou silou.

Váš „Zlatý močiar“ som prečítal, dovoľte mi skromne poznamenať, že problém medzi umelcom a ženou je omnoho hlbší a komplikovanejší, lebo žena nezasahuje len do jeho života, ale i do jeho diela, a to hlboko, až na koreň. Pravdaže takto by sa červená niť deja musela priasť na dvoje a tomu sa treba vyhnúť. Jednoduchosť a jasnosť nadovšetko. Vznešené túžby, ideálna tvorba muža-umelca v konflikte s inferioritou ženy a s „močiarom“ zôkol-dovôkol, to by mohlo byť témou Vašej budúcej drámy.

Dobre sa tam mávajte, hľaďte hodne zabudnúť naše domáce malichernosti, staňte sa vo veľkom svete veľkým v cítení, v myslení a v diele a prineste z toho jasu niečo pre priateľov podobných rybe, ktorá je von z vody a hádže sa po suchu.

Pozdravuje Vás Váš

M. TH. M.
Milan Thomka Mitrovský

— prozaik, publicista, autor článkov, recenzií, glôs; maliar, zakladateľ spoločnosti „felibrov“ Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.