Zlatý fond > Diela > Maiestas artis. Umenie, veda a literatúra


E-mail (povinné):

Milan Thomka Mitrovský:
Maiestas artis. Umenie, veda a literatúra

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Viera Ecetiová, Zuzana Babjaková, Daniel Winter, Erik Bartoš, Dušan Kroliak, Marián André, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 52 čitateľov

Viola d’amour

Za sklom, v zbierkach starožitností, zavše vídavaš zvláštny hudobný nástroj, viola d’amour ho volajú.

„Husle lásky“, aký to podivný názov. Ba prečo sa dnes na takýchto husliach nehráva viacej, či niet už azda lásky na svete? Alebo tento starý nástroj modernému dnešku už nestačí, aby tlmočil a obsiahol všetky finesy a senzácie lások nových?

Ja veru v ríši zvukov som nedoukom a v otázkach lásky tiež len málo cibrený. Stavbe husieľ, rozličným farbám hudobných nástrojov málo rozumiem, no jednako trúfam si pomyslieť, že len holá nevyhnutnosť, túžba priviedla našich predkov k zostaveniu takých husieľ, ktoré by boli spôsobné vyjadriť pocity lásky, aké oni v svojich hrdinských srdciach kedysi cítili.

Husle lásky. Či naši starí inakšie ľúbili, či bola škála ich cítenia bohatšia, vrúcnejšia, bola krajšie zladená? Zvládol ich nástroj lepšie ako naše husle siedme nebo šťastia, hlboké poryvy žiaľu?

Odborníci odpovedajú nám na otázku o týchto husliach, že ich strieborný zvuk bol jedinečne vrúcny, serafínsky a extázy plný; preberalo sa vraj ma siedmich strunách a sedem iných znelo pod vrchnými sympaticky — ale dnes narábať nimi že málokto vie…

Keď sme my, my pozde narodení, milovali, nami už tiež len obyčajné cigánove husle stačili. No vybúrili sme sa pri nich, zavýskali, zaplakali a čičíkali rozvášnené srdce nad ránom… Lahodiaci valčík, dvorné gesto, serenáda pod oblokom, vyzvanie na súboj alebo na schôdzku, vzácne, periam podobné slohy boli toho ešte výsledkom.

Dnes už ani toľko. Úbohá nová generácia fúka už len na saxofóne a vznešený pátos srdca jej športovej zdravote je „chorobou“ temer neznámou. Láska mladých stala sa nanovo rudimentom pravekých džunglí, kde vprostred tropického močiara horuje neotesaný mastodont a volá družku zvukmi svojho podivného rypáka.

Láska je dnes „funkcia“, z ktorej pavučiny siedmich závojov sú už dávno strhané…

Let nad oblaky? Mystérium, sväté šialenstvo srdca? Ach, mladí priatelia, nevidíte sa mi nejako. Čím viac píšete o láske, tým rýchlejšie jej volumen mizne, a príde deň, keď bude možno vidieť lásku tiež len ak za sklom.

A o jej minulom cárstve racionálnymi okuliarmi vyzbrojení mladí historikovia budú potom hovoriť ako o zvláštnom druhu bláznovstva, ktorým boli celé takzvané romantické generácie nezhojiteľne posadnuté.

Ach! Viola d’amour! Láska, pre ktorú si ťa ľudia kedysi stvorili, je dnes Zlatovláskou, ktorá, zakliata v hlboký spánok, ukladá sa do krištáľovej truhly. Niekoľko sivých bradáčov verne ju stráži ešte, ale keď sa títo pominú, neviem, neviem, či bude medzi mladými jeden poeta, ktorý ju v starej kráse privedie zasa k životu, ktorý ju víťazne z hlbokého spánku odkľaje.
Milan Thomka Mitrovský

— prozaik, publicista, autor článkov, recenzií, glôs; maliar, zakladateľ spoločnosti „felibrov“ Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.