Zlatý fond > Diela > Pred tebou váza


E-mail (povinné):

Rudolf Dilong:
Pred tebou váza

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Zdenko Podobný, Simona Reseková, Ida Paulovičová, Marián André, Monika Harabinová, Katarína Tínesová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 49 čitateľov

Ty si láska

Boh mi prišiel do cesty, vytrhol ma do koreňov. Taký strom by mal zomrieť. Ale ja mám celú vieru a kričím: zapáľ mi svetlo, prečo verím, prečo sa zmietam v tvojich rukách, keď som nikdy nebol, kde ty si! Ako potvrdím sám seba v tom, že si? Kde je Tvoje Bytie? Či moje oči sa vedia dívať? Či len v slepote tápem? Je to vzdor, že ja chcem veriť? Je to skok do neznáma? Sú to závraty?

No nie tak, nie v otázkach ťa mám hľadať, Bože. Ty sám si odpoveď, ty si láska. Moja viera nie je mámenie, mám všetko tvoje i moje, i všetko všetkých stvorení. Daj nám chleba — a dáš nám, to si ty. Jedna smidka pokrmu putuje po veľkej planéte z rúk do rúk ako nemluvňa, keď sa narodilo, to si ty. Na živote ľudstva, na jeho dejinách, na príchode i odchode pokolení overujem si túto vieru. Ľudstvo treba poláskať, zdvihnúť, pritúliť, to si ty. Dať mu šťastie, ponúknuť mu radosť, to si ty. Keď idú krízy, pády, hrôzy, byť v jeho pohľade, to si ty. Nikdy neuderiť za spreneveru, odpustiť, to si ty. Zachrániť na mori, to si ty. Preto mám vieru a preto som tu človek, to si ty.

Na záhonoch tvojich sa udržujeme a udržíme, keby mal hneď nad nami zarachotiť koniec sveta. Je to už len, ako žiť 5 minút? Nie, veď rátanie tu je celkom iné, ako tam — u Boha. Tu zomierajúci sa ľahko pomýli z 5 minút na 5 milión rokov. Len Stvoriteľ vie božsky rátať, nie my.

Boh ma vytrhol do koreňov proti smrti, to je moja viera. Kto sa len smrti bojí, nech radšej to nepovie. Ja som sa zaokryl, Bože, tebou, ty sám si mi všetko. Ty oslavovaný i tým, čo nie je, ty zvelebovaný i tým, čo smrť poberie, i vesmírom, ktorý si raz vezmeš, lebo je tvoj. A neviem, prečo sa bolo treba báť zomrieť, keď ty si láska.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.