Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Eva Lužáková, Dušan Kroliak, Veronika Gubová, Tibor Várnagy, Viera Marková, Henrieta Lorincová. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 15 | čitateľov |
Na svojej ceste po slovanských zemiach učený Poliak a dobrý Slovan Andrzej Kucharski prišiel ku Slovákom na konci roku 1827. V liste, ktorý v marci 1828 z Viedne poslal V. Hankovi do Prahy, Kucharski písal i toto:
„Vycestoval som teda z Prešporka do Trnavy. Tu som našiel kňaza Plachtoviča, vydavateľa niekoľkých slovenských povestí, ktorý mal v rukopise niekoľko románov a divadelných hier preložených z nemčiny alebo maďarčiny. Medzi nimi je do slovenčiny preložený Lafontainov román Der Naturmensch, Naturalský človek. Pritom ma kňaz Plachtovič informoval o vlani zomrelom kňazovi Vojtechovi Šimkovi, ktorý zanechal v rukopise časomerným veršom zloženú báseň O posledných štyroch veciach a Slovenskú prozódiu písanú tiež vo veršoch. — Kňaz Samuel Šulek v Uhorskej Vsi (Magyar-falva, Ungereyden) neďaleko mestečka Malacky tiež preložil do toho istého nárečia niekoľko dramatických kusov z Kotzebua. Tamojšiemu tlačiarovi pánu Jelínkovi som dodal chuti na vytlačenie z týchto rukopisov, keď som zakúpil od neho všetko, čo dosiaľ vydal.
Z Trnavy som sa vybral do dediny Madunice a tu som navštívil vzácneho slovenského básnika kňaza Hollého. Nesmierne som sa zaradoval, keď som zazrel v jeho rukách preklad celej Vergiliovej Eneidy, ba čo viac, prvých šesť spevov pôvodnej epopeje s názvom Svatopluk. Tu som našiel najlepšiu príležitosť hovoriť po slovensky a o slovenských veciach.
В. Францевъ, Письма къ Вячеславу Ганке изъ славянскихъ земель, стр. 576.
Z krátkeho životopisu Hollého v III. zväzku jeho Básní (Budín, 1842) vieme len toľko, že Svatopluk bol napísaný v rokoch 1827 — 1830: z listu Kucharského vidíme, že roku 1827 Hollý mal už hotovú polovicu svojho prvého eposu, jeho prvých šesť spevov.
Cestu Kucharského po Slovensku neúnavný prof. V. Francev opisuje v svojej najnovšej publikácii:
Польское славяноведение конца XVIII. и певой четверти XIX. ст., Прага Чешская, 1906.
V Slovenských pohľadoch bude ešte reč o oboch týchto knihách.
— slovenský literárny kritik, historik, jazykovedec, publicista a prekladateľ Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam