Zlatý fond > Diela > Príspevky k životopisom a opravy textov literárnych diel slovenských spisovateľov


E-mail (povinné):

Jozef Škultéty:
Príspevky k životopisom a opravy textov literárnych diel slovenských spisovateľov

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Eva Lužáková, Dušan Kroliak, Veronika Gubová, Tibor Várnagy, Viera Marková, Henrieta Lorincová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 15 čitateľov

Ján Kollár účinkuje za Spolok milovníkov reči a literatúry slovenskej a za jeho almanach Zoru

Spomínava sa, že Kollár bol predsedom budínskeho Spolku milovníkov reči a literatúry slovenskej, považovaného ešte za dielo bernolákovskej školy. V liste Kollárovom, ktorý tu podávame, ešte niet reči o predsedníctve, ale z neho vidíme, že ustrojenie spolku Kollárovi bola „weliká a důležitá“ vec; tešil sa, že pri takých spojených silách Slováci dožijú sa i časopisu. List bol písaný Michalovi Godrovi.

V Pešti dne 20. Čerwenca 1834.

Přemilý přjteli!

Tešj mne, že se naskytla tato prjležitost, anť gá Wám zjtřegšjho dne poštau psati chcel gsem we weliké a důležité přjčině, o njž nižeg. Teď Wám posjlám tu čtyři exx. Zpiewanek prwnjho djlu, mezi nimiž geden wázaný pro Wás. Geden ex. newázaný stogj tolik gako byl předplatek, totiž 2 zl. střjbra, wazba pak k tomu 30 xr. w. w. Ty tři ostatnj exempláře ráčte buď komu chcete prodati, trefj-li se Wám kupec, aneb ge Wašemu p. ugčekowi v Maškoweg, p. Marotymu, poručiti, aby geden z nich pro sebe zadržel, druhý dal Dwogjctihodnému Nathanovi Biskupowi, a třetj Jozefowi Osztrmannowi welikolomskému knězi, tento poslednj geště nezaplatil. Pánu Marotymu pak z ohledu jeho zásluh a úzkosti sljbil sem za tau cenu dati, která gemu možná gest.

Peněz 11 zl. w. w. gako i medokjš slatinský řádně a s poděkowánjm sem obdržel; tento ostatnj dar mi ge welmi milý, a kdyby gste mohli, třebas každý den posjlegte, ga Wám sklenice spátky wrátjm, aneb i furmanku zaplatjm.

Práwě wčeřegšjho dne meli naši zděgšj Slowané druhau schůzku u p. Szuchányiho, na njž už skutečně, gménem spolku uzawřeno gest, že s přjstjm rokem slowenský almanach wydáwán bude; k tomu cjli gest 10 akcionarů, kteřj odbjratelů aneb i podakcionarů shromažďowat budau. Psáno guž i do Wjdne strany ocelowých a meděných rytjn. W prwnjm ročnjm běhu státi bude obraz ostřihomského Palkowiče, který boháč snad ústawu našemu poručj. Druhá rytina bude Apollinár Katský, geden mladý 8-ročný krásny, nynj zde w Pešti s otcem i s matkou zůstáwágjcj, Polák z Krakowa, a wýborný hudebnjk, tak že giž sám componuge, a oči wzdělaného swěta celého gako druhý Paganini na sebe obrácj. Třetj obraz bude snad Zrjni a geho žiwotopis od rozeného Chorwáta. Řádnj údowé tohoto spolku gsau: p. Szuchányi, p. Ottmayer advocat, p. Bernolak úřadnjk pri Consilium, p. Herkel advocat, p. Hamuljak, p. Koiš, a Kollár. Každému naloženo, aby práce shledáwal a spisowatelů werbowal, poněwadž giž čas krátký gest; prosjm tedy i gá Wás snažně, račtež nám néco ze swé krásné sbjrky a zásoby pro tuto Zoryslawu (aurora) poslati, ale čjm skoreg, gistě pak do pešťanského garmarku s koncern srpna. Gen ráčtež čjm skůr osobně k nám přigjti, snad se nynj předce i něgakowého časopisu při těchto spogených silách dožigeme. O subsistentii Bůh bude mjti péči. Ljbage Wás zůstáwám Wáš

věrný přjtel Ján Kollár w. r.

PS. Wogak Gécs z Werbasu u mně žádných peněz nezložil. — Rákotzyho důležitost mne už z gedné stránky známa byla, ač ne tak obšjrně. Rukopisy a starožitnosti slowenské sbjřegte přepjlně we swém okolj. — O wydáwánj almanachu prosím geště gen pro sebe zadržte.

Ako vidieť z listu, v kruhu svojich známych Kollár hneď začal budiť zaujatosť za spolok a zháňať práce pre jeho almanach Zoru. Toto spolu s tým, že ustrojenie spolku bola mu „weliká a důležitá“ vec a od spojených síl slovenských očakával výsledkov, je viac než iba fakt, že Kollár bol predsedom Spolku milovníkov reči a literatúry slovenskej.

Almanachu Zory vyšli štyri ročníky. Pomník postavil si však spolok vydaním básnických diel Jána Hollého v štyroch veľkých, krásnych zväzkoch. To všetko nebolo by sa mohlo stať bez neúnavného Martina Hamuljaka, ktorý bol dušou Spolku milovníkov reči a literatúry slovenskej; jednako svedectvo o horlivej zaujatosti Kollárovej je pozoruhodné pre slovenskú literárnu históriu. Na čom štúrovci pracovali o jedno desaťročie neskôr v literárnom spolku Tatríne, i v spolkoch miernosti, na schôdzkach v Mikuláši, v Čachticiach, Veselom a v Prešporku, na zjednotení literárne rozdelených Slovákov, to vidíme uskutočňovať už v Spolku milovníkov reči a literatúry slovenskej. Účinkovaním Hamuljakovým spolok materiálne udržoval sa hlavne z príspevkov katolíckeho duchovenstva, ale evanjelický farár Kollár stál od prvopočiatku pri ňom, a prvý jeho pokladník, dr. Martin Sucháň, bol tiež evanjelik.[5] V Zore s básňami Hollého vyšla i Kollárova slovenčiaca báseň Slavian, a ku katolíkom Ottmayerovi, Herkľovi, Hamuljakovi, bernolákistom, slovensky písavším, z evanjelických Slovákov pridružili sa Michal Godra, Ján Maróthy, L. Jesenský atď. Ešte i Kuzmány, ktorý v svojej bystrickej Hronke lámal kopie za češtinu, ako spisovný jazyk Slovákov, v Zore vystúpil so slovenskou piesňou.



[5] O Martinovi Sucháňovi pozri v Slovenských pohľadoch 1905, s. 1 a nasl.




Jozef Škultéty

— slovenský literárny kritik, historik, jazykovedec, publicista a prekladateľ Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.