Zlatý fond > Diela > Príspevky k životopisom a opravy textov literárnych diel slovenských spisovateľov


E-mail (povinné):

Jozef Škultéty:
Príspevky k životopisom a opravy textov literárnych diel slovenských spisovateľov

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Bohumil Kosa, Viera Studeničová, Eva Lužáková, Dušan Kroliak, Veronika Gubová, Tibor Várnagy, Viera Marková, Henrieta Lorincová.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 15 čitateľov

Palacký a Prešporok

Pri oslave Palackého v Panteóne Českého múzea 29. júna 1912 slávnostný rečník prof. Josef Pekař hovoril:

„K velké úloze dobytí Čech novému životu a nové kultuře vychován byl Palacký v hlavním městě uherském, v Prešpurku nad Dunajem. Bylo to podruhé v dějinách, co s této strany, od uherského Dunaje, vstupovaly myšlenky osvícení a osvobození do naší vlasti — po prvé to bylo před tisícletím, v době věrozvěstů slovanských Cyrilla a Methoděje, kteří nám tou cestou přinesli světlo křesťanského poznání. Jako tenkrát, tak i nyní šlo o missi nesenou takřka náboženským nadšením, šlo o to dobyti jazyku našemu rovnocennosti se starými jazyky kulturními a uschopniti jej k nejvyšším úkolům osvětným, jako tenkrát i nyní šlo o to vymaniti národ česko-moravský z područí německého západu. Ale tentokrát, na veliký rozdíl od dob Methodějových, byl to právě německý západ, který poskytl českým vlastencům prešpurským popudy a programy, jimiž Palacký měl vitěziti v české zemi. Prešpurské lyceum, kde studoval Palacký, bylo malou expositurou protestantských německých universit, probuzených již romantickou myšlenkou národní a politickými sny o svobodě. Uherským evangelickým studentům bylo ještě dovoleno navštěvovati university v říši — v dědičných zemích německých, jak tenkrát sluly obyčejně země státu našeho, dbala vláda pečlivě toho, aby národně politické probuzení říšsko-německé intelligence a mládeže nepřekračovalo hranic jejich. Tak jen oklikou přes Uhry, přes Prešpurk, mohl v té době vniknoutí silný proud nového vzduchu evropského do naší vlasti“. (Český časopis historický XVIII, s. 269.)

Iste, pozoruhodné a vzácne pre nás slová. Jednako alebo ich terminológia potrebovala by malú korektúru, alebo bolo by k nim pridať ešte črtu. Keby obstála terminológia prof. Pekařa, tak by Palacký v Uhorsku takého istého ducha bol mohol nabrať na školách hoci v Šárošpataku a v Debrecíne. Ducha Palackým z Prešporka vyneseného treba pripísať účinkom slovanskej renesancie, zasiahnuvším Slovákov a neslovenské školy v Horných Uhrách. Preto ani nemožno povedať, že by popudy slovenského národného prebúdzania boli išli zo samého Nemecka. Slovenskí katolíci Bajza, Fándly, Bernolák nemali nijakého spojenia s protestantskými nemeckými univerzitami, a už v dvoch posledných decéniách 18. storočia začali burcovať Slovákov. Palacký vyznáva v svojom životopise, aké nové obdobie nastalo v jeho mládenectve, keď sa v Prešporku spriatelil so študentom Jánom Benediktim: no a Benedikti vtedy ešte tiež nebol v Nemecku, po napoleonských vojnách nacionálne takom čulom, ani nie prešporskí profesori Stanislaides a Grosz zapálili jeho ducha. Iskry toho, čo v ňom tak mocne účinkovalo, Ján Benedikti, syn ľuborečského farára, mal iste z horno-novohradských slovenských dedín, ktorých vzdelanci boli v spojení s hontianskym Tablicom a Hamaliarom, ktorí už v prvej desiatke 19. storočia na prešporských školách postavili katedru česko-slovenskej reči a literatúry a na ňu posadili Palkoviča.




Jozef Škultéty

— slovenský literárny kritik, historik, jazykovedec, publicista a prekladateľ Viac o autorovi.



Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.