Zlatý fond > Diela > Dejiny Matice Slovenskej. (1863 — 1875)


E-mail (povinné):

Július Botto:
Dejiny Matice Slovenskej. (1863 — 1875)

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Katarína Bendíková, Michal Belička, Petra Pohrebovičová, Silvia Harcsová, Roman Sány, Eva Laminger, Janka Danihlíková, Dorota Feketeová, Nina Dvorská.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 132 čitateľov


 

Príloha č. 2: Stanovy Matice Slovenskej

§. 1. Slovenská Matica je jednota milovníkov národa a života slovenského, a jej cieľ: v členoch slovenského národa mravnú a umnú vzdelanosť budiť, rozširovať a utvrdzovať; slovenskú literatúru a krásne umenia pestovať a podporovať a tým i hmotný dobrobyt slovenského národa napomáhať a na jeho zvelebení pracovať.

§. 2. Státné a náboženské záležitosti vytvorené sú z úkolu Matice Slovenskej.

§. 3. Prostriedky, ktoré Slovenská Matica užíva k dosiahnutiu v §. 1. vyznačeného cieľa, sú:

a) vydávanie a rozširovanie slovenských kníh a umeleckých výtvorov;

b) písomné a ústne rozjímania o predmetoch literárnych, umeleckých, vedeckých a mravovzdelavateľných;

c) literárne, umelecké, vedecké, prírodozpytné a starožitné sbierky;

d) stále alebo dočasné podporovanie národních vedomcov a umelcov a vystavovanie odmien za vedecké a umelecké diela.

§. 4. Po ustrojení svojom poprosí Slovenská Matica jednoho z vysokopostavených, národu a životu slovenskému blahosklonných mužov za svojeho Ochrancu, ktorému nenádobno byť členom Matice Slovenskej a len tú čestnú úlohu prejme na seba: Slovenskú Maticu a jej v týchto stanovách vyznačené účinkovanie či z vlastnej blahosklonnosti a či na požiadanie ochraňovať.

§. 5. Slovenská Matica záleží: a) zo zakladateľov, b) z riadnych členov, c) z podporovateľov a d) z čestných členov.

§. 6. Zakladateľom Matice Slovenskej stane sa každý, kto zaviaže sa na základinu Slovenskej Matice:

a) alebo naraz 100, t. j. jedno sto zlatých r. č. v hotovosti,

b) alebo za najďalej desať jeden za druhým nasledujúcich rokov po 12 t. j. dvanásť zlatých r. č. do pokladnice Slovenskej Matice zaplatiť.

Všetkých práv a výhod zakladateľa stane sa účastným každý hneď v ten rok, v ktorom celú 100-zlatovú summu, poťažne jej prvoročnú čiastku složil. Ale kto by týmito čiastočnými príspevkami behom desať rokov 100 zlatých nedoplnil, ztratí práva zakladateľa a už zaplatené čiastočné príspevky zostanú majetkom Matice.

Zakladatelia môžu preniesť tieto svoje práva i na svojich dedičov, vyjmúc medzitým činnej účasti na shromaždeniach.

§. 7. Riadnym členom stane sa každý, kto zaviaže sa, že do pokladnice Slovenskej Matice

a) alebo naraz 50 t. j. päťdesiat zlatých r. č. v hotovosti,

b) alebo za najviac desať jeden za druhým nasledujúcich rokov po 6 t. j. šesť zlatých r. č. zaplatí, alebo

c) kto Slovenskú Maticu ročne najmenej 3, t. j. trimi zlatými r. č. napomôže bez toho, že by zaviazal sa na dlhší čas, alebo na doplnenie istej sumy.

Mravné osoby len v tej prípadnosti môžu stať sa riadnymi členmi, jestli alebo 100, t. j. jedno sto zlatých r. č. v hotovosti naraz, alebo za desať jeden za druhým nasledujúcich rokov po 12, t. j. dvanásť zlatových čiastkach zaplatia.

Riadni členovia stanú sa účastnými vo všetkých právach a výhodách riadnych členov hneď v tom roku, v ktorom spomenutú 50-zlatovú sumu alebo jej prvoročnú čiastku, alebo naposledy 3-zlatový príspevok složili. Medzitým ale kto by pod úbehom desať rokov týmito 6-zlatovými čiastkami 50 zlatých nedoplnil, ztratí práva a výhody riadnych členov a už vyplatené čiastočné príspevky ostanú majetkom Matice. To samé stane sa i s tými členami, ktorí so svojimi trizlatovými príspevkami na daktorý rok vystali. Rozumie sa samo sebou, že títo poslední zase môžu požívať právo a výhody riadnych členov, kadenáhle svoje trizlatové príspevky zaplatia.

§. 8. Naposledy podporovatelia sú všetci tí milovníci slovenského národa a života, ktorí účele Slovenskej Matice menšími, najmenej 50 t. j. pätdesiat kr. r. č. vynášajúcimi trebas v neurčitých lehotách složenými, peňažitými obeťmi podporujú a ju knihami, spisami, sbierkami z oboru starožitností, prírodovedy a vedy vôbec a účinkovaním cieľom Matice zodpovedavým napomáhajú.

§. 9. Dárcov takých sbierok, alebo iných darov, ktorých cena podľa mienky znalcov vyrovná sa 100. t. j. jedno sto, poťažne 50 t. j. pätdesiat zlatým r. č., alebo sumu túto prevýši, uznať môže výbor za zakladateľov, poťažne za riadnych členov.

§. 10. Naproti takým mužom, ktorí zastávaním a podporovaním záujmov Slovenskej Matice a slovenského národa blahosklonnosť dokážu, preukáže Slovenská Matica svoju vďačnosť vyvolením ich za čestných členov.

§. 11. Všetky príspevky zakladateľov a riadnych členov zaplatiť nádobno najďalej do konca tretieho štvrťroka, poťažne matičného roku do pokladnice Slovenskej Matice; kto by len pozdejšej zaplatil, nemá nárok na užívanie práv v tohoročnom valnom shromaždení.

§. 12. Jakékoľvek Slovenskej Matici venované príspevky a dary zostanú jej výlučným, neodcudziteľným a večným majetkom.

§. 13. Účinkovanie Slovenskej Matice spravuje a vedie predseda a v čas prekážky prvý, alebo druhý podpredseda.

§. 14. Povolaním predsedy je:

a) valné a výborové shromaždenia povolávať, v nich predsedať a poriadok viesť; on je spolu zodpovedný za zachovávanie nariadení stanov;

b) na poriadok v celej jednote, na úradníkov a plnenie ich povinností prísny dozor viesť a povstalé neporiadky alebo nedostatky hneď odstrániť, a v tomto ohľade dáva sa mu právo neporiadnych úradníkov po dvojom písemnom bezprospešnom napomenutí v ich úradovaní pristaviť; o čom ale najbližšie výborové, alebo valné shromaždenie uvedomiť a o dočasné nahradenie tohože úradníka postarať sa je povinný;

c) každému uzavretiu valného shromaždenia a výboru výkon poistiť;

d) Slovenskú Maticu proti tretej osobe a pred vrchnosťami zastupovať;

e) v mene Slovenskej Matice dopisovať a tieto dopisy spolu s tajomníkom Matice podpisovať;

f) každý v mene Slovenskej Matice uzavretý záväzok spolu s účtovníkom Matice podpisovať;

g) všetky valným shromaždením alebo výborom povolené z pokladnice Slovenskej Matice platiť sa majúce výdavky spolu s účtovníkom Matice vykazovať (asignovať); právo majúc v čas neodkladnej potreby i označeným spôsobom predbežne nepovolené, ale 50, t. j. päťdesiat zlatých neprevyšujúce výdavky na vlastnú odpovednosť vykázať; — povinný je ale o tom výbor v najbližšom zasadnutí uvedomiť;

h) naposledy dáva sa predsedovi právo v neodkladných prípadnostiach rozhodnúť a potrebné nariadiť i o takých vnútornej správy Slovenskej Matice týkajúcich sa predmetoch, ktoré vo výbore alebo vo valnom shromaždení ešte pojednávané neboly, — povinný súc ale každé takéto rozhodnutie, alebo nariadenie v najbližšom výborovom alebo valnom shromaždení oznámiť a ospravedlniť.

§. 15. Tajomník (pri potrebe i viac) vedie vo valných a výborových zasadnutiach zápisnicu; ktorú vždycky v takom shromaždení vyznačiť sa majúce povereníctvo uhodnoverňuje; obstaráva osnovné práce predsedníctva; spolu s predsedom podpisuje v záležitostiach Matice potrebné dopisy a opatruje zápisnice a všetky na pokladničnú manipuláciu nepotrebné písemnosti.

§. 16. Pokladnicu Slovenskej Matice opatruje pokladník a je nie len odpovedný za všetok jemu sverený majetok Slovenskej Matice, ale i povinný, jestli valné shromaždenie žiada, kroz tože shromaždenie určiť sa majúcu kauciu složiť.

Jeho povinnosťou je každý výdavok a príjem hneď pri prijatí alebo vydaní zapísať; z nich poriadne počty viesť; a tieto poslednie koncom každého matičného roku zavreť a so všetkými dôvodinami najďalej za 14 dní pri konci roku predsedovi doručiť.

Kadenáhle shromaždí sa u pokladníka väčší počet peňazí, nežli k zapraveniu bežných denných výdavkov potrebno: povinný je zvyšok vložiť do sporiteľne; požičanie na úroky ponechané zostane výboru.

§. 17. Účtovník Slovenskej Matice predbežne zkúša počty Matice, a podpisuje s predsedom záväzky a výkazy.

§. 18. K hájeniu spisovateľského a nakladateľského práva a vôbec všetkého imania a vlastníctva, podobne k pokonaniu ktorýchkoľvek zavdať sa mohúcich súdobných záležitostí, ustanoví si Slovenská Matica, nakoľko možno zpomedzi svojich členov pravotára.

§. 19. K opatrovaniu kníh a všelijakých sbier ustanoví si Slovenská Matica jednoho lebo viac opatrovníkov.

§. 20. Predsedu podporuje v jeho účinkovaní výbor Slovenskej Matice, ktorý v mestečku Turčianskom Sv. Martine vtedy shromažďuje sa, kedy ho predseda povolá.

Do úkolu tohoto výboru prináležia všetky porady a uzavretia o bežných záležitostiach Matice, menovite i uznanie členov Slovenskej Matice, o ktorých výbor podľa roztriedenia, označeného v §§. 5, 6, 7, 8 a 10, povedie menoslov.

§. 21. Výbor Slovenskej Matice záleží okrem predsedy a tajomníka z 30 členov, ktorých na tri roky volí valné shromaždenie, a síce 15 zpomedzi zakladateľov a 15 zpomedzi riadnych členov.

Doplňovanie výboru deje sa každý rok, tak že každý rok vystupuje a doplňuje sa jedna tretina, a síce tak zakladateľov, ako i riadnych členov. Pri prvých dvoch doplňujúcich voľbách vystúpiť majúci určia sa žrebovaním členov výboru medzi sebou.

Vystupujúci členovia výboru môžu byť vnove vyvolení.

V shromaždeniach výboru môžu i zakladatelia a riadni členovia, jestli nezavdá sa predsedovi príčina k vytvoreniu nevýborníkov, byť prítomní a zúčastniť sa v rokovaní a náradách: ale právo uzavierania prináleží len členom výboru.

Aby výbor vyniesť mohol platné uzavretia, je potrebná prítomnosť najmenej 6 členov výboru.

Výbor uzaviera absolutnou väčšinou hlasov prítomných členov, alebo i písomných hlasov osobne sa dostaviť nemohúcich výborníkov, ale tieto poslednie platnými byť môžu len na predmety napred oznámené.

Pri rovnosti hlasov ponecháva sa predsedovi pripojením sa k jednej, alebo druhej stránke otázku rozriešiť.

Podobne ponecháva sa predsedovi právo, výkon takého uzavretia výboru, ktoré by podľa jeho presvedčenia nesrovnávalo sa so záujmami alebo stanovami Slovenskej Matice, až do budúceho rozriešenia kroz valné shromaždenie pristaviť.

§. 22. Slovenská Matica drží každý rok jedno valné shromaždenie.

Deň takého shromaždenia určuje samo valné shromaždenie a poťažné uzavretie predkladá vys. kr. námestnej rade k odobreniu; po obdržanom odobrení ale predseda deň valného shromaždenia vo verejnú známosť uvedie cestou časopisov.

§. 23. Na valnom shromaždení zúčastniť sa môžu v 5. §. označení členovia Slovenskej Matice; ale právo rokovania, hlasovania a uzavierania požívajú len zakladatelia a riadni členovia.

Aby valné shromaždenie vyniesť mohlo platné uzavretia, potrebná je prítomnosť 30, uzavierať oprávnených členov.

Valné shromaždenie uzaviera absolutnou väčšinou hlasov prítomných, k uzavieraniu oprávnených členov. Pri rovnosti hlasov ponecháva sa predsedovi pripojením sa k jednej alebo k druhej stránke otázku rozriešiť.

§. 24. Pred valné shromaždenie prináležia nasledujúce predmety:

a) zprávy úradníkov Matice o jej pôsobení a majetku v minulom roku;

b) konečné odobrenie počtov z výdavkov a príjmov Matice v minulom roku;

c) určenie konania a rozvrhu na budúci rok;

d) premena stanov Matice; ale k tomu vyhľadávajú sa dve tretiny prítomných, k uzavieraniu oprávnených členov, s tým zjavným poznamenaním: že každé budúce rokovanie o premene stanov uviesť sa má v známosť členom Matice spolu s povolaním valného shromaždenia;

e) volenie úradníkov a výborníkov Matice;

f) porady a uzavierania, týkajúce sa záujmov celej jednoty Slovenskej Matice;

g) jestli sa uzná za dobré, dať výboru úpravu;

h) určiť čas budúceho valného shromaždenia; naposledy

i) písomné a ústne rozjímania o literárnych, vedeckých, umeleckých a mravovzdelávateľných predmetoch.

§. 25. Rok Slovenskej Matice počína sa 1. júliusom a končí sa 30. júniusom.

§. 26. Slovenská Matica vydáva na svoje útraty každý rok slovenské knihy a umelecké výtvory, ktoré výbor podľa ich povahy vôbec, a okrem toho, kroz výbor, z prípadnosti na prípadnosť, zo znalcov vymenovať sa majúce povereníctvo, podľa ich súcosti za hodné k tomu uzná.

§. 27. Z každej takejto knihy, alebo umeleckého výtvoru složia sa do knihovny Slovenskej Matice tri výtisky; krem toho dostane z nich každý zakladateľ a riadny člen po jednom výtisku jako odmenu jednoty bezplatne. Z nákladnejších, nákladom Slovenskej Matice vydávaných kníh a umeleckých výtvorov ale dostanú tí istí po jednom výtisku za pomerne levnejšiu, kroz výbor určiť sa majúcu cenu.

Cena (krámska) takýchto, behom jednoho roku členom Matice daných odmien vyrovnať sa má úrokom zaplatených 100 zl., alebo jednoročnému príspevku, ale je nie povinná ich prevýšiť.

§. 28. Na základinu Slovenskej Matice obetované sumy vydať sa nesmejú; ale založiť sa má z nich základina Matice Slovenskej a len úroky základiny a krem toho iné nepravidelné príspevky a z predania kníh a umeleckých výtvorov utržené peniaze upotrebiť sa môžu k zaplateniu bežných výdavkov.

Krem toho ponecháva sa na výbor v tej prípadnosti, jestliby rozmnožily sa nepravidelné príjmy, z týchto jednu čiastku čas po čase, priraziť ku základine.

§. 29. Slovenská Matica na tom bude pracovať, aby pre svoje všelijaké sbierky, knihovnu a iné potreby, založila a nadobudla dom pod menom „dom Slovenskej Matice“; a kým by sa to stať mohlo, má výbor zaopatriť miestnosť príhodnú.

Valné shromaždenie bude mať právo, keď tomu čas príde, určiť tú čiastku základiny, ktorá vynaložiť sa má na nadobudnutie domu Matice.

§. 30. Kadenáhle dopustí majetok a dôchodky Slovenskej Matice, bude ona vypisovať odmeny pre vedecké a umelecké diela, z pokladnice svojej stále vydržiavať mužov, posvätivších sa výlučne literatúre a vede a z času na čas podporovať národních vedomcov a umelcov.

Summy odmien, stáleho vydržiavania a dočasnej podpory určí, podľa síl Matice, valné shromaždenie.

§. 31. Kým sa majetok a dôchodky Slovenskej Matice dostatočne nerozmnožia a neustália, sú všetky úrady Matice bezplatné.

§. 32. Slovenská Matica stojí vo vzájomnom pomere so všetkými povolenými slovanskými literárnymi spolkami a posiela im všetky na svoje útraty vydané knihy a umelecké výtvory zdarma.

§. 33. Slovenská Matica užíva pri všetkých svojich písemnostiach vlastnú pečať, záležajúcu z podlhovasto-okrúhleho štítu, v ktorom na troch vrškoch vidno dvojitý kríž s nápisom: „PEČAŤ SLOVENSKEJ MATICE“.

§. 34. Jestliby jednota Slovenskej Matice z jakýchkoľvek príčin prestala, jej celé, jakýmkoľvek menom pomenované imanie zostane výlučným imaním slovenského národa, ktoré ani rozdeliť, ani kroz nikoho odcudziť nemožno.

V tejto neočakávanej prípadnosti, účel a spôsob opatrovania tohoto imania určí poslednie valné shromaždenie Slovenskej Matice.

§. 35. Slovenská Matica podržuje si právo podľa okolností svoj úkol rozšíriť a tomu primerane i tieto STANOVY doplniť a preinačiť: rozumie sa samo sebou, že všetky takéto premeny závislé budú od predbežného odobrenia patričnej štátnej vrchnosti.

§. 36. Vláda vykonávať bude svoje právo dozorstva kroz jednoho, k tomuto cieľu vymenovať sa majúceho zemepánskeho komisára, ktorý má právo do zápisníc a písemností jednoty nahliadnuť, v shromaždeniach zjaviť sa, proti uzavretiam, nesrovnávajúcim sa so stanovami a verejnými záujmami, protestovať, tieto cieľom revízie námestnej rade predložiť, a ich výkon do rozriešenia záležitosti pristaviť.

V Budíne, dňa 5. februára 1862.
Ján Francisci v. r., predseda výboru.
Ján Gottčár v. r., člen výboru.
Vilém Paulíny-Tóth v. r., člen výboru.
Ján Palárik v. r., člen výboru.





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.