Zlatý fond > Diela > Dejiny Matice Slovenskej. (1863 — 1875)


E-mail (povinné):

Július Botto:
Dejiny Matice Slovenskej. (1863 — 1875)

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Katarína Bendíková, Michal Belička, Petra Pohrebovičová, Silvia Harcsová, Roman Sány, Eva Laminger, Janka Danihlíková, Dorota Feketeová, Nina Dvorská.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 132 čitateľov


 

Príloha č. 14: Príhlas Matice Slovenskej k národu slovenskému a milovníkom jeho

Slováci! svitlo — — hore sa! Spali sme dlhý tisícročný sen. Nevedeli sme o sebe, nevedeli o svete a svet nevedel o nás.

Bol i Slovák kedysi slavným medzi národami; ale utratenie jeho dŕžavnej samostatnosti a jiné naň prišlé veliké nehody a nešťastia udusily v ňom takmer všetko národnie povedomie, povedomie to, že ho Bôh stvoril národom osobitným a obdaril hojnými dary, ktoré nemá zanedbávať, lež zdokonaľovať a vynakladať Bohu ku sláve a sebe i jiným k dobrému.

V tomto úpadku zabudol náš národ na svoju slavnú minulosť, zabudnul, čím bol, nemohol teda ani to znať, čím byť má.

V týchto smutných dobách národnieho úpadku nenašiel sa nikto, čo by nám bol známé učinil cesty, po ktorých Hospodín svoj ľud slovenský vodil. Učili nás všetkým povinnostiam, len nie povinnostiam k národu nášmu. Modlievali sme sa za všetko, za čo kresťanom modliť sa náleží, len nie za svoj svetom opustený národ; platievali sme na všetko, na čo občanom krajiny dane dávať prichodí, len nie na svoj hmotne i duševne kleslý národ; krv vylievali sme za všetko, za čo každý vlastenec život položí na oltár vlasti, len nie za vlastní, všetkých práv pozbavený národ slovenský.

Nevedeli sme o svete.

Pokým Slovák takto spal, iné národy voždy ďalej kráčali po ceste osvety a vzdelanosti; rostli s každým vekom vo známostiach, ktoré človeku k ozdobe a úžitku slúža, zdokonaľovali podľa nich svoj obchod, hospodárstvo a remeslá, a neprestávali premyšľovať, ako by svoje práce s menšou silou, s menšími útratami a s väčším úžitkom konať mohli. Čo jedni dobrého vynašli a vymysleli, to sdeľovali iným knihami a novinami, a kde nedostačovala sila jednoho, tam spojovali sa mnohí v jedno, a tak vyvádzali skutky a diela veliké a slavné. Tak išli iné národy ustavične od dobrého k lepšiemu.

A na Slovensku čože sa medzitým dialo?

Prebudili sa i tu dajedni výteční mužovia, ktorí národ slovenský osvietiť, vzdelať a stav jeho polepšiť usilovali sa; ale hlas jich odznel bez pomoci, — a sila jednoho človeka čože vykoná?

Roky minuly, čo ani jedna užitočná slovenská kniha na svetlo nevyšla, a novín, ktoré by nás s pokrokom sveta boly obznámiť mohly, nemaly sme donedávna žiadnych. Slovom, Slovák nevedel o svete, a práve preto zaostal ďaleko za inými vzdelanými národy, a síce na svoju velikú škodu a hanbu.

A svet čože vedel o nás?

Iba to, že medzi Dunajom a Tatrami býva ľud, ktorý „slovenským“ menuje sa, ľud to vraj dobrý, nábožný, poslušný, pracovitý, ktorý, nestojac o pokrok, práce svoje len podľa starého nespôsobu koná, o svete nič nevie, iba iným slúži, a práve preto v požehnanej vlasti svojej len hlivie a biedne živorí.

Taká bola naša poctivosť pred svetom!

Nie div, že slovenské deti začaly sa hanbiť za svoj národ, odcudzovaly sa od neho a pripojovaly k národom iným, ktoré väčšiu česť maly u sveta. Priatelia naši žalostili nad úpadom národa nášho, a neprajníci naši vyzváňali nám už na pohräb.

A veru nie bez príčiny. Hliveli sme, spali sme smrtný sen, a kto si z nás kedy tedy pretrel oči, ak bol z Boha, slzy mu ich zalialy od žiaľu nad osudom národa; ak nebol z Boha, prešiel k iným, kde to veselšie bolo, — odrodil sa; a toto bola najväčšia daň, akej ešte nikdy žiadon národ na svete neplatil. My ju tisíc rokov platili a v hojnej miere platíme ju až po dnes.

Či to i ďalej tak byť má?

Nie! — Nebudeme, nesmie to tak byť!

Aby tak nebolo, o to starať sa treba celému národu; ak si on sám nepomôže, iní mu veru pomáhať nebudú; jediný spôsob, ktorý tu k želanému cieľu vedie, je: dvíhanie národnej osvety a vzdelanosti.

Túto pravdu pochopilo a vyslovilo už i národnie slovenské shromaždenie, ktoré roku 1861 šlechetnodušným meštianstvom svätomartinským svolané, o stave, potrebách a žiadostiach národa slovenského tuná rady viedlo, a dobre vediac, že slovenský národ nemá takých mohutných a zámožných jednotlivcov, ktorý by vlastními silami k pozdvihnutiu národnej osvety a vzdelanosti dač mimoriadneho vykonať v stave boli, uzavrelo: k spojeniu všetkých menších síl jednotlivcov v jednu velikú silu, k sosústredneniu všetkých o sebe neveľmi výdatných snáh a námah v jedno mohutné pracovisko osvety národnej založiť spolok, ktorému dľa mena vzatého z prírody, a síce od matice čili kráľovnej svorne a pilne pracujúcich včiel, dané bolo meno, už predtým od mnohých slovanských kmenov podobným spolkom dané, meno Matice Slovenskej.

Tento spolok náš, túto Maticu Slovenskú Jeho Veličenstvo, náš slavne panujúci Cisár a apoštolský kráľ Fraňo Jozef I., svojím najvyšším uzavretím od 21-ho augusta 1862 najmilostivejšie povoliť a stanovy spolku potvrdiť ráčil.

Môže teda už i Slovák pestovať národniu osvetu a vzdelanosť, môže pre slovenský ľud dobré a lacné knihy a spisy vydávať, môže chudobných pilných slovenských žiakov podporovať, môže si založiť velikú národniu knižnicu a sbierky starožitností a pamätností; bo už i on má svoje stredovisko, má svoje národnie pracovisko, má svoju Maticu Slovenskú.

Avšak ku všetkému tomuto treba, nie len dobrá vôľa, nie len učenosť a spisovateľské práce, ale i — peniaze. A toto je najslabšia stránka naša, bo sme všetci chudobní, svojho mozoľne zaslúženého groša i sami nad mieru potrební. No neľakajme sa toho, bo nežiada sa mnoho od nás; ani nenie treba mnoho dávať, nech len každý dá voľačo. Jest nás Slovákov tri miliony, — keď každý z nás len 1 krajciar obetuje ku pozdviženiu národnej osvety, už to 30.000 zl. učiní. A koľkí budú, ktorí i viacej obetujú!

Budú i boli. Prvý, čo na našu Maticu v svojom závete pamätoval, bol blahej pamäti kňaz Natan Petian, ktorý jej 7631 zlatých 27 kr. poručil. Utešený príklad tohto najobetivejšieho národovca, kadenáhle rozniesla sa povesť o potvrdení Matice, mnohí iní dľa možnosti nasledovali, tak že vkrátce podpísalo sa 100.000, a šišlo sa dosaváď blízo 70.000 zl. r. č. do pokladnice matičnej.

No ako našli sa obetiví národovci, ktorí vďačne kládli obete svoje na oltár národnej osvety, tak našli sa zároveň i neprajníci vzdelanosti slovenskej, ktorí náš spolok u slovenského ľudu všelijako upodozrievali, podkladajúc mu rozličné nezákonné, ano i vlasti nebezpečné zámery.

Slováci! neverte jim. Sú to hlasy neprajníkov, ktorí by radi, aby ste ešte i ďalej driemali a spali, a oni by koristili z nečinnosti a z nevedomosti Vašej. Neverte jim, lebo našu Maticu nie len že Jeho Veličenstvo náš ap. kráľ najlaskavejšie potvrdil, ale i sám jej blahosklonne 1000 zlatých darovať a kroz to jej „zakladateľom“ stať sa, ano i diplom matičného členovstva dňa 11. oktobra 1866 z rúk slovenského vyslanstva najmilostivejšie prijať ráčil.

A keď už i sám, Jeho Veličenstvo, milovaný kráľ náš, je členom Matice, kto že sa ju ešte upodozrievať opováži?

Na takéto dôvody o svätých cieľoch spolku nášho zatíchnuť musely tie upodozrievania; ale zatíchly len na čas, bo nezaveľa zas iné ozvaly sa: že matičné peniaze vraj nepravo vynakladajú sa.

Slováci! neverte jim!

Matica Slovenská má svoje Najjasnejším Kráľom potvrdené stanovy, ktoré zovrubne určujú, ako majú sa Matičné peniaze vynakladať, a svetské vrchnosti všemožne bedlia nad tým, aby stanovy Matice Slovenskej až do litery zachovaly sa. Ostatne, kto bližšie vedomie chceš mať o tom, ako a načo vynakladajú sa matičné peniaze, prijď do valného shromaždenia, alebo čítaj matičné letopisy, v nichžto uverejňujú sa účty naše, a presvedčíš sa.

Nebojte sa teda, Slováci, že by ste prispievajúc na Maticu, k cieľom neužitočným alebo práve nezákonným prispievali; nebojte sa, že by s príspevky Vašimi neprave nakladalo sa; neverte kuvičím hlasom neprajníkov Vašich; poďte sem k oltáru národnej osvety a klaďte, ochotne klaďte naň obete Vaše, ktorým spravodlivý Hospodin národov iste udelí požehnania svojho.

Slováci!

Vedzte, že hreší proti Bohu, kto podľa možnosti nenapomáha šťastie národa, z nehožto narodiť sa mu dal Pán Boh. Kto ale nenávidí brať svoju a krv svoju, to je vrah; a žiaden vrah nemá v sebe života večného.

Slováci! poďte a dávajte!

Nebojte sa, že by snáď tie malé, áno i najmenšie obete nič nepomohly; — pomôžu ony — ako Pán Boh na nebi. Lebo ako z drobných kvapiek požehnaného dažďa napijú a nasýťa sa i nesčíslné zrostliny i žížnivá zem, a zo zbytkov jeho nastekajú sa i valné potoky a rieky: tak i z malých obetí Bohom danej horlivosti slovenskej, keď všetci, čo ako málo, dávať budeme, nashromaždia sa poklady, ktorými i chudobných žiakov podporovať i pre ľud náš mnohé užitočné spisy vydávať, slovenskú osvetu a vzdelanosť a s nimi úzko spojený blahobyt národa dvíhať môcť budeme, tak že o krátky čas bude národ náš osvietený, mravní, bohatý, mocný; bude pred svetom vo vážnosti, pred Bohom v milosti.

Slováci! poďte, pomáhajte spolku nášmu k zveľatku, a i sebe pomôžete. — Ani nevravte, že si Vy každý sám sebe spomáhať budete, aby si aj iní sami pomáhali. Takáto reč je hrozný blud a sebaklam. Lebo ako rozpŕchnuté iskry hasnú, ani nezapáľa, ani znaku nenechajú po sebe, tak i jednotliví národovci, keď každý z nich po svojej hlave robiť bude, zhasnú v odporoch života, svojou pravdou nepreniknú a konečne utratia svoj pokoj, právo, majetok, slobodu, ba i to, čo je krem viery najdrahší poklad na svete — svoj milý materinský jazyk. Ale keď sa všetci, ako v žeravú vatru, shromaždíme v Matici Slovenskej, do tej zákonne dovolenej a najjasnejším kráľom potvrdenej jednoty milovníkov národa a života slovenského, a v jednej mysli so všeobecným zápalom pracovať budeme na vzdelanosti, prebudení a dobrobytu národa nášho: tak sila a moc naša bude veliká, neprajník náš bude mať úctu pred nami, nedotkne sa kradmou rukou práv našich, ľud náš bude vzdelaný, zakvitne medzi nami veda, umenie, kupectvo, remeslá a rozumné hospodárstvo. Jedine tak zmôžeme sa hmotne a mravne a zabezpečíme svoju národniu slobodu.

Slováci! Poďte a obetujte!

Nevravte, že niet peňazí; to nie je pravda. Že jest peňazí, to svedčia naše bály, hostiny, rúcha, paškrty, romány. Keď na tieto veci vyhadzujete po zlatkách, obetujte na oltár národnej vzdelanosti aspoň po grošoch, a pomoženo bude svätej veci národu. „Tvrdé sú časy“, vravíme; veru „tvrdé“, lebo tvrdé sú naše srdcia a naše šije. Aby odmäkly časy, i srdcia i šije, t. j. aby dobre bolo i na Slovensku i krom neho, úradskému i roľníkovi, remeselníkovi i kupcovi, vedomcovi i umelcovi, aby dobre bolo všetkým, za to pracuje Matica Slovenská; poďte teda všetci a podporujte ju. Ako na tom stojí ona, tak Pán Boh pomáhaj jej, a jako na tom stojíte s ňou i Vy, tak pomáhaj i Vám! — Hrozné je svedectvo pravdy proti planým výhovorkám. Výhovorky sú pre tých, ktorí len hovoriť vedia; mužom činu náľežia skutky. Týmto sú prekážky iba podnetom k väčšej zmužilosti.

Slováci! poďte a dávajte!

Nevravte, že má už Matica dosť, má veľa — ďakovať za to Hospodinu; čo ale má z Vášho? čo má z Vás? A všetko to, čo má, je málo, je primálo pre národ trojmilionový, je nič pre slávu, ktorá zjaviť sa má na nás. — Nesmrteľnému národu nikdy nie je dosť; svätým, večným povinnostiam nikdy niet konca kraja.

My chceme byť, a chceme byť nie len Slovákmi, ale i národom slovenským. K tomuto národniemu bytiu vedie cesta jedine cez prah Matice Slovenskej.

Slováci! svitlo — hore sa!

Prebudení prebudzujte spiacich, ktorí ešte hlivejú v driemotách bez národnieho povedomia; umelí poučujte neumelých, ktorí nevedia o svete, ale ani svet o nich, bo nie sú si povedomí povinností svojích národních; dobročinní vzbudzujte ľahostajných, ktorí za blaho ľudu ešte ani krížom slamy nepreložili; horliví podnecujte nedbalých, ktorí nevšímajú si ani poroby ani voľnosti národa; stáli upevňujte nestálych, ktorí klátia sa ako trsť v močiari, dľa toho, odkiaľ prajnejší vietor zaveje; obetiví lákajte príkladmi svojej obetivosti malodušných skrbcov a skupáňov, aby i oni raz už otvorili úzkoprsne ostríhané mešce svoje k podpore blaha národnieho.

Slováci! poďte, obetujte na Maticu svoju, poďte, pomáhajte si, a iste i Bôh Vám pomôže, jestli sa ale i Vy sami opustíte, i Bôh Vás opustí!

V Turčianskom Sv. Martine, dňa 16-ho jan. 1867.

Menom výboru Matice Slovenskej Viliam Paulíny-Tóth, I. podpredseda.





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.