Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Alena Kopányiová, Silvia Harcsová, Nina Dvorská, Ivana Gondorová, Andrea Kvasnicová, Daniel Winter, Eva Lužáková, Ivana Hodošiová, Zuzana Šištíková, Iveta Štefániková, Ivana Černecká. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 87 | čitateľov |
Zakľúčeným práve rokom zakľúčila sa tridsaťročná perióda nášho obnoveného ústavného, spoločenského, literárneho života.
K začiatkom liet šesťdesiatych pripína sa nová jar duševného života slovenského. Z tých čias hľadia na nás nové politické plány, oživotvorené v „Pešťbudínskych vedomostiach“; stade zneje silný prejav turčianskosvätomartinského „Memoranda“; stade pozerá obnovenie škôl ľudových, zakladanie stredných; stade dvíhajú sa osnovy Matice slovenskej; stade zneje mnohorako hlas literatúry básnickej i vedeckej. Mená Radlinského, Palárika, Francisciho, Paulinyho-Tótha, Moysesa, Kuzmányho, Červena, Chrástka, Čulena, Viktorina, Žellu, Sasinka, Dobšinského, Záborského a mnohých druhých sú pre tie roky typickými. Ročníky „Vedomostí“, „Líp“, „Letopisu“, rad brožúr i osobitných vydaní ukladajú látku dnes už zatvorenú, skončenú, literárnohistorickú.
A hrúžiac sa do tejto látky, skúmateľ dejín spisby i charakteru ich nachodí zaujímavé fakty. Nachodí, že celý slovenský život duševný liet šesťdesiatych vyrastá z koreňov už dvadsať rokov predtým zasadených Ľudovítom Štúrom: s drobnými výnimkami všetci, ktorých mená čítame medzi prednými na prezenčných hárkoch memorandových alebo v zápisniciach matičných, priamo lebo nepriamo prijali ohnivý krst z rúk Ľudovítových. Pozorovateľ nachodí, že ideály majstrove o zvláštnom slovenskom území, ohlase to starej dŕžavy nitrianskej, uskutočňujú sa v reálnom politickom snažení, v požiadavkách publicistiky i snemu. Nachodí, že myšlienka jeho národa, poetická i filozofická zvučí v Chalupkovom „Mor ho“, v Sládkovičovej „Svätomartiniáde“ i veršoch Kubányho, v Paulinyho „Matúšovi“ i Žellovom „Miliduchovi“, v drámach a historických trudoch Záborského i Sasinkových, vo filozofiách Hostinského i Ormisa. Štúrov ideál dostáva krv i mäso na celom poli verejného života.
V treťom desaťročí tejto periódy počína sa premena.
Prirodzený rozvitok národnosti i kultúrnych snáh slovenských sa zahatil, vnešné, fyzické vplyvy podťali jeho koreň, čas uložil do hrobu nositeľov a predstaviteľov ideálov Štúrových, a život duševný na chvíľu zamrel.
No len na chvíľu. Zaorali staré cesty, kliesnili sa nové.
Od zatvoreného parlamentu Slovák obrátil sa do svojej obce, do rodiny; od zatvorených matičných svetlíc do posvätných, nedotknuteľných múrov domácností; od rozohnaných zhromaždení k redaktorskému stolíku, od rozpŕchlych mecenášov i priaznivcov k halene ľudu. Naozaj čudný, potešiteľný zjav! Prestali blýskavé sjazdy, zamĺkli kypiace zdravice, zatíchol búrny jasot zástupov, niet učených kníh veľkého formátu, odborných zasadnutí, filozofických teorém a veštení, záplavy príležitostného hrmotného veršovania — a slovenský život národný, slovenský časopis, slovenská kniha žijú životom hlbším než kedykoľvek predtým. Publicistické snaženie, beletria, báseň, populárna náuka, knižka ľudová — všetko to, vážené na prísnych vážkach upotrebiteľnosti a vnútornej ceny, neponížilo sa, lež vyrástlo. Je menej ligotu, menej širiny a efektu, no viac hĺbky a hodnoty. Strojne stojí Dom,[61] bystro robotia tlačiarne, obetavo začierajú ruky do skrovného zgazdovaného groša na kultúrne a národné potreby. Roky, v ktorých skrsla „Suchá ratolesť“, „Hájnikova žena“, „Ežo“, „Neprebudený“, v ktorých píšu Holuby, Kmeť, Križko, v ktorých podvihol sa Dom a zdvihne sa nové gymnázium, tie roky nie sú rokmi epigónov: tam kliesni sa a žije nový, svieži, silný, hoc navonok nehlučný život kultúrny, ktorého ovocie radostne bude požívať šťastnejšia budúcnosť.
[61] Dom — Národný dom v Martine, kde sa hrávali divadlá a konali slávnosti. Uhorské úrady zakázali názov Národný, takže zostal len Dom.
— klasik literárnej histórie, literárny kritik, editor Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam