Zlatý fond > Diela > O Slovensku a slovenskej literatúre


E-mail (povinné):

Stiahnite si O Slovensku a slovenskej literatúre ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Jaroslav Vlček:
O Slovensku a slovenskej literatúre

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Alena Kopányiová, Silvia Harcsová, Nina Dvorská, Ivana Gondorová, Andrea Kvasnicová, Daniel Winter, Eva Lužáková, Ivana Hodošiová, Zuzana Šištíková, Iveta Štefániková, Ivana Černecká.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 87 čitateľov

Hviezdoslavove „Zobrané spisy básnické“

Už vyše dvadsať rokov je Hviezdoslav verný veršu, a iba teraz mu je dožičené uzrieť výber svojich básní vovedne. Pravda, len výber, nie všetky; neveľký kapitál uvedeného spolku nedovolil, aby aj začiatočné básnikove výtvory, v ktorých neuložená obraznosť ešte kvasí a reč sa rozbehuje, boli vynesené z písacieho stola na verejnosť. Ale akokoľvek subjektívne je to škoda, objektívne, z literárneho stanoviska možno to iba schvaľovať — vidíme už hotového básnika, celého, bez literárnych rozbehov a tápania a nejasných vidín, vidíme nie iba nadšenca, ale umelca. Preto sa nám zdá, že Hviezdoslavov smútok vo venovaní knihy Vajanskému je zveličený, hoci hlboko precítený; básnik nám tu pripomína matku mnohých krásne urastených synov, ktorá nemôže zabudnúť, že jedno slabé, chorľavé dieťa jej v útlom veku zomrelo. To, čo tu Hviezdoslav podáva, je tak individuálne a tak vyspelé, že so svojou fiziognómiou i ako človek i ako umelec môže byť spokojný.

Je naozaj divné, že pri svojom prozaickom zamestnaní až do mužného veku Hviezdoslav (Pavol Országh, advokát v Námestove, horná Orava, nar. 2. febr. 1849) zachoval si toľko pružnosti ducha a sviežosti srdca. Jeho reflexívna lyrika, hlásiaca sa dosť dôrazne i z epických básní, je lyrika básnika, ktorý nestarne. Vlastné vnútro, v ktorom sa stonásobne odrážajú zjavy okolitého sveta, príroda v každej čiastke roku v zjavoch nežných i veľkolepých, a človek, najmä človek pospolitý, pracujúci, človek jeho oku i srdcu blízky — slovenský — to sú motívy jeho veršov. Hoci je Hviezdoslavov verš plod učeného, knižného človeka, predsa dýcha vôňou lesa i pokosenej lúky, vonia kyprou, čerstvo zoranou rodnou zemou, ku ktorej sa básnik zas a zasa vracia, nech blúdil myšlienkami kdekoľvek predtým. Hviezdoslav je dnes na Slovensku najobsiahlejší a najplodnejší básnický duch; jeho práce od desiatich rokov sú najkrajšou ozdobou „Slovenských pohľadov“, on zo všetkých súčasných básnikov slovenských, ktorých je, pravda, neveľa, najvážnejšie si dáva otázku: čo teraz? kam teraz? kde je naša sila a náš koreň? ako ho zachovať? On je učiteľom, žalmistom, prorokom i portretistom zároveň; ukazuje život, aký je, v čare jeho húževnatej dedinskej zachovalosti i v ťažkom pote z úmornej roboty na čele; volá, karhá, povzbudzuje…

Tento zväzok má sedem čiastok: „Venovanie“ i „Epilóg“ a „Poludienok“ sú nové práce, „Hájnikova žena“, „Bútora a Čútora“, „Na obnôcke“ a „V žatvu“ už dobrí starí známi slov. čitateľom z rokov 1884 — 1891.

Keď r. 1884 Hviezdoslav po prvý raz uverejnil epickú prácu, a to ešte v takom rozsahu, ako je „Hájnikova žena“, nastalo všeobecné čudovanie: ako, ten dumavý, melancholický lyrik dokáže namaľovať i plastické obrázky, a to s takým tennysonovským pokojom i zas čistým ľudovým humorom? Horná Orava, jej zalesnená príroda i ľudia ožili vo veršoch „Hájnikovej ženy“, jednoduchého a práve svojou prostotou úchvatného románu z oravského zákutia. Keď potom Hviezdoslav napísal svoje idylické a zároveň burleskné skladby „Bútoru a Čútoru“, „Na obnôcke“, a hlavne „Eža Vlkolinského“, dosiaľ svoju najlepšiu prácu, bolo jasné, že je rovnako znamenitý talent epický ako lyrický. Jeho prísni, trestajúci otcovia i starostlivé dobré mamičky, jeho švitorivé, spevavé, i pri práci figliarske dievčatá a mladé ženy, jeho sedliacki šuhaji, odrastajúci i odrastení, zbojskí i zamilovaní, rázovité starozemianske postavy, kmeti biblisti a zasa bľabotajúce milé detské postavičky — sú tak jedinečne živé a typicky verné, že je v nich naozaj kus Slovenska. Z novších českých básnikov iba Antalovi Staškovi a zosnulému Jakubcovi sa podarili zavše také rýdze obrázky.

No ani básnikovi takéhoto nadania nedostáva sa ani doma porozumenia, aké by si zaslúžil. Širšiemu obecenstvu, naučenému na rýchle a snadné čítanie módne, je priťažký: je pravda, hlavne myšlienkové časti jeho veršov dajú sa čítať len so sústredením celej pozornosti, krok za krokom; vetná skladba, slovné idiómy, všetko vzácne pôvodné, ľudové, lokálne sfarbené, a práve preto neobvyklé a nesnadné. Jednej časti svojich posudzovateľov, tých totiž, ktorí raz za uhorský rok napíšu tiež „kritiku“, nie je Hviezdoslav po chuti ako — evanjelik. Nesmejte sa! Na Slovensku v poslednom čase, keď drobné katolícke kňazstvo sa začalo tiež literárne „organizovať“, t. j. vo svojich cirkevných novinách nemilosrdne bičovať všetko, čo nie je z jeho tábora, spisovatelia sa neposudzujú podľa skutočnej práce, ale podľa matriky. Pánom nevadí, že v ich vlastnom tábore je toľko zhnitého, od maďarizujúcich freimaurských biskupov začínajúc až po maďarských kaplánov, bláboliacich nezrozumiteľné slová z kazateľnice pre smutné obveselenie ľudu; o tom sa u nich nedočítaš. Ale básnika, ktorého živý kresťanský cit prýšti sa hĺbkou priamo apoštolskou, vedia ignorovať alebo znižovať len preto, že nie je jedným z nich. Kde ste doby Viktorinov, Palárikov, Moysesov a Červenov, ktorým bol rovnako milý pracovník ktorejkoľvek konfesie, len keď statočne pracoval?

Nuž, ale to nech Hviezdoslava nezarmucuje!

Jeho slovo:

Bohužiaľ, v každom súde pravdy dosť.
No čo ma mrzí pri tom, kliatba celá:
že pribúda nám mnohý súdny hosť,
a nebude im skoro — hostiteľa

bohdá, nestane sa skutkom. On aj naďalej ostane svojim rodákom šťastím, potešením a literatúre trvalou ozdobou.

Želali by sme si, aby i naše čitateľstvo, aspoň tá jeho časť, ktorej vzájomnosť neprestáva za Českou Třebovou, sa upozornila na vynikajúceho slovenského básnika.





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.