Zlatý fond > Diela > O Slovensku a slovenskej literatúre


E-mail (povinné):

Stiahnite si O Slovensku a slovenskej literatúre ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Jaroslav Vlček:
O Slovensku a slovenskej literatúre

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Alena Kopányiová, Silvia Harcsová, Nina Dvorská, Ivana Gondorová, Andrea Kvasnicová, Daniel Winter, Eva Lužáková, Ivana Hodošiová, Zuzana Šištíková, Iveta Štefániková, Ivana Černecká.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 87 čitateľov

V prázdninách o prázdninách

Jednou z prvých vymožeností moderných vied je ľahká, obecne zrozumiteľná a pritom pútavá forma zovňajšia, v ktorej sa podávajú. Francúzi, títo majstri mluvy, prví začali postupovať na tejto vďačnej dráhe. Známi encyklopedisti francúzski práve lahodným, brilantným slohom kníh svojich dopracovali sa úspechov nielen doma, ale vôbec v celom vtedajšom vzdelanom svete. Látka ich trudovín bola zväčša hrivnou anglickou. Spôsob i prísne a vážne vedy podávať formou každému laikovi prístupnou prešiel z Francie do Nemecka a pozdej i do literatúr slovanských. Tu zvlášte v dejepise konal služby znamenité. Knihy dejepisné, obmedzené predtým na úzky kruh privilegovaných pudrovaných učencov, ktorí krkolomným, škrobeným slohom svojím tvorili okolo seba čínsky múr, získavali si široké obecenstvo a konali pravé divy. Kto zná ľahunkým slohom, kvetnatou rečou písané dejepisné diela Schlosserove, zvlášte jeho všeobecnú históriu, nespomínajúc iných toho druhu diel, jako Hellwaldove kultúrne i zemepisné spisy, prírodopisné dielo Brehmovo a i.; kto čítal kedy utešenou formou písané „Dějiny národu českého“ od Palackého, Šafárikove „Starožitnosti slovanské“, neuvádzajúc ani prírodopisných kníh Amerlingových a novších geologických Krejčího, filozofických a estetických Durdíkových, ktorý je v otáznom slohu majster, — prisvedčí rád.

Ako platí to o knihách určených pre široké vzdelané obecenstvo, platí to zároveň, ba snáď v miere ešte väčšej, o knihách písaných pre mládež. Spisy, z ktorých vedomosti prírodopisné, dejepisné, zemepisné a iné podávajú sa jej vo forme neprevyšujúcej duševný jej obzor, slohom lahodiacim uchu i oku, tónom často žartovným, stávajú sa mladému čitateľstvu nevyčerpateľnou zlatou studnicou, z ktorej mladá myseľ v lichotiacich slovách čerpá viac plodného poučenia a vedomostí než z légií kníh suchopárne školáckych. Čo pritom tiež veľmi napomáha, sú obrázky líčenej látky, ktoré v takej hlave zostávajú nezapomenuteľnými a sú-li i umelecky dokonalé, nevdojak, hravo ušľachťujú, budia i vkus, estetický cit mladého čitateľstva. V tomto ohľade v Čechách veľké zásluhy má „Českomoravská kronika“ Kobrova, vychádzajúca práve v druhom vydaní, vypravovaná rečou veľmi pútavou a ozdobená početnými obrazmi pravej umeleckej ceny a povedomia.

Dnes však obšírnejšie chcem upozorniť na novú, práve vyšlú knihu, ktorá v obore prírodopisnom v mladom našom čitateľstve sľubuje domôcť sa veľkých úspechov. Sú to „Veselé prázdniny“, prírodovedecké obrázky z českých luhov a lesov, spísané osvedčeným v tom prof. Karlom Starým a ozdobené sto deväťdesiatimi pôvodnými vyobrazeniami od znamenitého umelca Karla Maixnera. Vydal ich Slavík a Borový.

Kniha táto — poviem hneď spredu — českej literatúre v spomenutom obore i domácemu umeniu kresličskému, a hlavne drevorezbárskemu je k nemalej cti.

Pohliadnime na jej látku. Spisovateľ vedie nás predovšetkým do mrazivej prírody v zimnom rúchu, vysvetľujúc všetko, čo tu nášmu zraku sa namanie, hlavne kryštály, slimáky, opisuje koncertujúcich vtedy umelcov: sýkorky, ďatle, brhlíky, zlatohlávky i staré známe — paškrtné vrabce slovami sviežimi, vždy zábavnými a pútavými. Na druhej prechádzke poznávame šat a kál, ktorým kryjú sa pred treskúcim mrazom: nesčíselné druhy machov a lišajníkov. Ďalej vidíme i čujeme zimných ďalších spevákov ako kvíčaly, brkoslava, krivule, popri nich rozkošnú figúrku vevericu, opicu našich lesov, ako spisovateľ prípadne ju nazval. Aby nám v tej zime nebolo clivo, nesmú chybieť rozprávky, a tu čujeme dvoch mudrujúcich filozofov, mravca a cvrčka, vykladať „báchorku zimného večera“ o bunke, protoplazmách, základe všetkého organického života. Potom poznávame podivné cesty kremeňa, ktorý zjavuje sa nám v mnohých drahokamoch, načúvame životopisu sosny, borovice — autografia — až zatiaľ minie sa zlá zima. Jar víta nás celým rojom utešených kvietkov, ktoré vidíme na obraze v životnej pravdivosti od chudôbky a snežienky až po fialku. Aby program bol rozmanitý, nasleduje koncert dvoch podivných muzikantov, chriašteľa a bukáča, ktorí nám neraz strachu nahnali v rákosných,[34] vlhkých, vysokou trávou zarastlých miestach u vôd, svojím duetom (mezzo alt a basso buffo). Zatým predstavuje sa nám: horská múčka, mačíčky, ktoré neškrabú, majáles hmyzu, hádanky pre prírodospytcov, až prichodíme ku srnkám, všeobecnej ozdobe českých lesov. S nerozriešenou úlohou: májkou a španielskou muchou dochodíme na letné prázdniny, prezeráme si dvor, všetku jeho čeliadku dvojnohú i štvornohú, krídlatú i chlpatú, poberáme sa do hory, ktorú sme celý rok nevideli, tam poznávame opäť nejeden kvietok a mach, motýle v rúchu sviatočnom, denné i nočné, vodných obyvateľov, vtákov, obojživelníky, rastliny a ku spiatočnej ceste zase mrmľavý čmeliak trúbi nám svoj barytónový pochod. Doma bavíme sa všelijak, hlavný pozor venujúc domácim maškrtníkom, myšiam. Nastáva jeseň. Vtáctvo v dlhých radoch poberá sa na juh. Ideme na poľovačky, zabŕdame do močarín, poučujúc sa o tamných rastlinách, ďalej vidíme i poznávame skaly čadičové, osmonohých umelcov, pavúky, a babím letom ovenčení i hudbou kosa a drozda sprevádzaní, tiahneme domov. Knihu končí „obrázok z praveku našej vlasti“.

Je písaná so znamenitou znalosťou veci, číta sa ako rozprávka, všetky popisované veci s ľahkou hravosťou vkrádajú sa do mysle, a niektoré oddiely sú vypravované s tak neodolateľným humorom a vtipom (viď len kapitolu „Dva neobyčejní hudebníci“), že čitateľ nemôže ubrániť sa smiechu. Sloh je vôbec i inak správny. Obrazy na čele mnohých kapitol i v texte, ako i niekoľko zvláštnych celostránkových, i čo do kompozície, i čo do drevorezbového prevedenia, sú skutočné skvosty. Tu najlepšie vidno, kam už zakročilo domáce české umenie. Slovom: krásnu tú knihu vrele odporúčame každému, kto mladej hlave poskytnúť chce ušľachtilej, zdravej stravy.



[34] v rákosných — v orig. nákosných





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.