Zlatý fond > Diela > Listy Maríne Hodžovej


E-mail (povinné):

Viliam Pauliny-Tóth:
Listy Maríne Hodžovej

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Jozef Vrábeľ, Viera Studeničová, Alena Kopányiová, Zuzana Babjaková, Ivana Guzyová, Ivana Gondorová, Andrea Cabániková, Daniel Winter, Eva Lužáková, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Dušan Kroliak, Slavomír Kancian, Monika Harabinová, Katarína Tínesová, Jana Semaková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 52 čitateľov


 

17

[347]

Drahá priateľka!

Chýry z Liptova k nám dorážajúce sú nebárs potešiteľné. Teraz dľa zdania môjho pomoc už iba tam hľadať nádobno, kde apeláty niet — u cisára. Vystúpiť sa musí[348] proti Fábrymu so všetkou možnou energiou. A tak teda zadať prosbu (cestou pošty) čo najviac podpismi cirkevníkov opatrenú. (Zbierať by sa museli tie podpisy veľmi potajomne, aby to náhončí neprajníkov nevyzvedeli.) V prosbe tej spomenúť by sa malo:

1. Stranné vyšetrovanie Fábryho; dokázať to jeho skutkami, že raz hlasovať necháva celú cirkev (ako v Mikuláši), raz len dôverníkov (ako v Hybiach) atď. Udať pletichy neprajníkov.

2. Žiadať, aby Fábry zaraz od vyšetrovania odstránený bol a zjavne dvorského radcu Dobrianskeho za vyšetrovateľa prosiť. V štylizovaní prosby treba by bolo záujmy cirkvi evanjelickej vždy identifikovať so záujmami dynastie, povedať, že v protivnom tábore tie isté živly účinkujú, tie isté osoby intrigujú, ktoré r. 1848 na skaze Rakúska pracovali, ktoré 1861 za zákony r. 1848 nepremenené dejstvovali — atď. Prosba tá napísať sa môže i po slovensky (ani nemecký preklad netreba). A kópiu prosby na každý pád zaslať treba Schmerlingovi „als k. k. österreichischem Staatsminister“.[349] — Ale všetko toto učiniť treba veľmi obozretne, potajomne, a rýchle — aby to do Viedne došlo, kým Fábry dielo nezakončí, to je hlavná vec.

Potreba je ale, aby ohlásili sa aj iné cirkvi v osobitnej prosbe (asi toho samého obsahu), menovite Hybe, i tu podpisov čo najviac — a len rýchle, bo od toho veľa závisí. Hybe nech náležite strhnú náličnicu tomu inkvizítorovi, a nech povedia cisárovi so synovskou dôverou, čo sa deje, nech sa vyžalujú, nech pokážu na krivdy orgánmi vlády nám činené. Kópiu prosby tiež na Schmerlinga. Len rezko a rýchle — a uvidíte, že zvíťazíme. Dobrianskeho na každý pád žiadať za vyšetrovateľa, ktorý je, po prvé, ako pravoslávny nestranný, po druhé, ktorý i v r. 1848 i 1861 vystúpil za záujmy dynastie a vernosť svoju k rakúskemu domu dostatočne preukázal a je ako samostatný človek známy, ktorý nedá sa tak ľahko zbaláchať neprajníkom cirkvi a trónu. — Fábryho potom hneď odvolajú; poslúžil nám veľmi, že tak par force[350] k víťazstvu dopomôcť chcel S. Zvánčanom. Kompromitoval sa — a to je hlavná vec, bo ukáže sa, že celý jeho aparát nezasluhuje ani za mak viery.

Ponáhľam sa veľmi. Zbohom! Mám veľa, veľa bied. Die Nachwehen der kriegsgerichtlichen Untersuchung;[351] teraz ma disciplinárnou cestou chcú o plat a rang pripraviť. No uvidíme — bojím sa, že podarí sa im to. Zbohom,

Váš oddaný ctiteľ
Vilém
Budín 2. mája 1863

[Na okraji 2. str.:]

Bachát nech teraz vysúka rukávy ku práci, aby tá prosba z Hýb s podpismi, aj fílií, čo skorej ocitla sa vo Viedni.[347] List č. 17.

(Archív mesta Bratislavy, inventárne číslo 944/24 — III, zv. 6.)

[348] vystúpiť sa musí — Po neúspechu šovinistickej maďarskej cirkevnej hierarchie na čele s Prónaym a Ľ. Gedulym proti M. M. Hodžovi a po oslobodení Hodžu na vojenskom súde v Komárne prikázal gróf Pálffy vyriešiť celý spor v Mikuláši Š. Fábrymu, členovi septemvirálného súdu v Budapešti, ktorý začal svoju činnosť už v máji 1863.

[349] „als k. k. österreichischem Staatsminister“ (nem.) — ako ku c. k. rakúskemu ministrovi

[350] par force (franc.) — nasilu

[351] Die Nachwehen der kriegsgerichtlichen Untersuchung (nem.) — dozvuky z vyšetrovania vojenským súdom

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.