Zlatý fond > Diela > Listy Maríne Hodžovej


E-mail (povinné):

Viliam Pauliny-Tóth:
Listy Maríne Hodžovej

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Jozef Vrábeľ, Viera Studeničová, Alena Kopányiová, Zuzana Babjaková, Ivana Guzyová, Ivana Gondorová, Andrea Cabániková, Daniel Winter, Eva Lužáková, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Dušan Kroliak, Slavomír Kancian, Monika Harabinová, Katarína Tínesová, Jana Semaková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 52 čitateľov


 

18

[352]

Drahá priateľka!

Len naponáhle pár slov. Od týždňa ležím — chorý som. A práce veru dosť.

Veru podujatie Vaše strany žrebohry[353] pre Maticu je krásne — utešené. Už dávno som ja myslel na to, no nechcel som Vás domŕzať — —. Ale na dôkaz, že som myslel na to, posielam Vám v prílohe jeden artikul[354] — určený bol pre Sokola už dávno, ale nedopísaný. Vy ste ho teda dopísali. Pripojujem len jednu kartu z neho. Cieľ jeho bol to isté, čo ste Vy, drahá priateľka, už podujali.

50 lósov pre Budín vďačne prijmem, len mi poslať ráčte.

Avšak upozorniť Vás musím, že ku každej žrebohre treba povolenie úradov finančných. Vy si to teda v Ružomberku napred vykonať musíte. Ostatne jesto ešte jeden spôsob u anglických dám obľúbený (r. 1859 pre Talianov),[355] teraz pre Poliakov[356] zbierať príspevky. Ony navyšívajú, napletú, nakúpia všelijakých maličkostí k rozpomienkam súcich a zrobia si v čas národných schôdzok šiator vonku a tam to predávajú. Možné, že by sa i toto dalo previesť, ak by sa našlo viac národovkýň, ktoré sadli by do šiatra. No tônistú stranu má tento spôsob tú, že sa v kúpach (festgesetzte erhöhte Preise)[357] iba prítomní zúčastnia a neprítomní nijak nekonkurujú k všeobecnému dobru, kdežto tamtí už kroz cestu do Martina značné výdavky mali. Rozvážte oba spôsoby a zvoľte si dľa ľúbosti, ktorý sa páči. Originálnejší je tento — a netreba percentá platiť; bežnejší a ľahší k prevedeniu je tamten.

A teraz zbohom. Boh Vás všetkých opatruj. Prajem Vám šťastlivé sviatky. Keď lepšie budem pozajtra (pondelok), idem na Palárikovu inštaláciu[358] a navštívim dňa 20. mája i Hurbana. Zbohom.

Váš srdečný ctiteľ Vilém[352] List č. 18.

(Archív mesta Bratislavy, inventárne číslo 944/17 — III, zv. 7.) List nie je datovaný. Podľa zmienky o Palárikovej inštalácii Pauliny ho napísal v Budíne 17. mája 1863.

[353] strany žrebohry — lotérie pre Maticu slovenskú. Marína žrebovaciu akciu na Maticu rozšírila skoro po celom Slovensku aj v rokoch neskorších a výsledok bol zavše úspešný. Jej čin schválili aj slovenskí študenti v Pešti, ako to vidieť z listu J. N. Bobulu z r. 1865 (Archív mesta Bratislavy, Hodžovská pozostalosť).

[354] artikul — tu článok, oznámenie

[355] r. 1859 pre Talianov — narážka na podporu Angličanov v rakúsko-sardínskej vojne, v ktorej rakúske vojská pri Solferine a Magente utrpeli porážku

[356] teraz pre Poliakov — narážka na poľské šľachtické povstanie v apríli a máji 1863 pod vedením M. Langiewicza. Pauliny na poľské politické udalosti reagoval aj básňou Siroty (Sokol II, 1863, č. 6).

[357] festgesetzte erhöhte Preise (nem.) — ustálené zvýšené ceny

[358] idem na Palárikovu inštaláciu — Ján Palárik bol inštalovaný na faru v Majcichove pri Trnave dňa 19. mája 1863. Na slávnosti sa z Pešti zúčastnili A. J. Dobriansky, J. Francisci, J. Viktorin, Š. Klempa, Ferd. Cselka a V. Pauliny-Tóth, ktorý o tejto ceste priniesol zprávu v Sokole II, č. 10 a 12 pod názvom Výlet do Nitrianska.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.