Zlatý fond > Diela > Listy Maríne Hodžovej


E-mail (povinné):

Viliam Pauliny-Tóth:
Listy Maríne Hodžovej

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Jozef Vrábeľ, Viera Studeničová, Alena Kopányiová, Zuzana Babjaková, Ivana Guzyová, Ivana Gondorová, Andrea Cabániková, Daniel Winter, Eva Lužáková, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Dušan Kroliak, Slavomír Kancian, Monika Harabinová, Katarína Tínesová, Jana Semaková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 52 čitateľov


 

7

[127]

Drahá priateľka moja!

S veselou idem zprávou. Nemožno mi rýchlo nezdeliť ju Vám a Mikulášanom, chlúbe to našej. Včera dostali sme zprávu úradnú z Viedne, že stanovy slovenskej Matičky Jeho Veličenstvu predložené sú — a že jesto nádej, že onedlho povolenie príde. No, toto síce ešte nie je toľko, ako keby sme ju už mali, ale aspoň toľko, že záležitosť naša, prejdúc úrady námestnej rady a Kancelárie, od týchto už viac ťažkostí nemá očakávať, nasledovne šťastlive prebrodila sa cez Scyllu i Charybdu.[128] — Mali sme tu radosti! Ani Vám to opísať neviem. Bol to balzam na mnohé, mnohé rany naše. Teraz sme všetci dobrej vôle ako mucha atď.

No my skutočne od Matice našej i veľa očakávame. Bude to nový ruch, nový pokrok ohromný! Už teraz robíme si plány, čo ako a kedy; a tak myslíme, že ešte tej jesene zídeme sa v Martine k zhromaždeniu konštitujúcemu. Ak sa to stane, pevne verím, že to bez slávností velikých nebude, a že budeme tam mať jeden deň besedu, druhý deň divadlo, tretí deň výlet dajaký atď. — — Uslyšpánboh, aby to čo skorej bolo… Slovom, ide všetko znamenite, duch národný budí a tríbi sa, tríbi sa natoľko, že dvojživelníci opúšťajú tábor náš. A to tým lepšie. Lepšie 300 hotových žiť, umrieť, než 600 hotových utekať, abo pred bojom kapitulovať. — Odrobiňák stal sa Nádašim, Štúr Hortym, Leindaf Kendfalvym atď. atď.[129] No — večnaja ich hanba.

Knižky z Lipska ešte neprišli. Kadenáhle dorazia, pošlem ich. — Strany tej zdelenej Vám piesne neráčili ste mi nič odpovedať. Mal som opäť nepríjemnosti pre tých pár riadkov, ktoré som v Sokole o cyrilometodejskej slávnosti uverejnil.[130] Že vraj, ako som „sa viac opovážil o tom písať ako Hirnök“? (!!!) Hahaha! — Šieste číslo Sokola tiež bolo zhabané, avšak po veľa behaní atď. vypustené. Preto tak neskoro dorazilo.

Bzinská cirkev odpadla od Kuzmányho a pripojila sa ku Gedulymu. To je vec trochu nepríjemná. Keby sa len tie cirkvi, čo odpadli od Gedulyho, čo skorej prihlásili ku Kuzmánymu, bo je sa čo báť, že Pálffy — keby dlho bez cirkevnej vrchnosti ostávali — naloží podriadenie ich „superantom“ autonómnym.[131]

Moja Vás pozdravuje. — Neborká, malér ju postihol. To neviem, či ste počuť ráčili, je sirota bez otca, matky — a r. 1855 vymenovala ju v porukomí jej babka za univerzálnu dedičku. Rodina zdvihla proces proti nej, ktorý dokončil sa len nedávno, a moja tretinu majetku svojho musela rodine odstúpiť. Mal som dosť starostí i ju tešiť, i peniaze zháňať. Platil som úhrnkom sedemnásťtisíc zlatých r. č. — Avšak teraz je už zase všetko v poriadku, lenže, perse, bez tých 17 000. Ostatne „Co bůh činí“ —

Teda moja Vás pozdravuje i so mnou. Milosťpani matke ruky bozkávam, pána otca pozdravujem, objímam, bozkávam a som

Váš srdečný priateľ
Vilém
Budín 10. júla 1862

[Na okraji:]

Ruku bratskú — všetkým priateľkám Vašim, našim, mojim! zbohom!

Podobizeň ešte neuschla?[132] Prosím, prosím, nezabývajte na ňu. A životopis?

Verím, že list tento ešte pred dobehnutím Vášho túžobne (a najneskôr dňa pätnásteho s istotou) očakávaného listu dostanete.[127] List č. 7.

(Archív mesta Bratislavy, inventárne číslo 944/10 — III, zv. 5.)

[128] cez Scyllu a Charybdu — podľa starogréckej mytológie zosobnenie morského víru pri nebezpečných úskaliach, ktorý ohrozuje morské tvory a lode. Obe boli lokalizované pri Sicílskej úžine.

[129] Odrobiňak stál sa Nádašim, Štúr Hortym, Leindaf Kendfalvym — Anton Odrobiňak z Dolného Kubína si skutočne zmenil priezvisko na Nádasi r. 1862. V maďarskej úradnej príručke Századunk névváltoztatásai, Helytartósagi és miniszteri engedélyel megváltoztatott nevek gyüjteménye 1800 — 1893, Budapest 1895, obsahujúcej zmeny priezvisk s udaním čísla dokladu, niet zmienky o zmene Štúr — Horty. Zmena Leindaf na Kendfalvi týka sa asi Lajosa Leindörfera na Kenderfalvi, pochádzajúceho zo Starej Turej.

[130] ktoré som v Sokole… uverejnil — Pauliny uverejnil článok Tisícročná slávnosť Cyrila a Metoda v Sokole I, 1862, č. 5, kde práve komentuje článok z Pesti Hirnöku, č. 103.

[131] „superantom“ autonómnym (z lat.) — premožiteľom, víťazom

[132] podobizeň ešte neuschla? — Narážka na fotografiu M. M. Hodžu a na jeho životopis, ktorý vyšiel z pera C. Zocha až v Sokole II, 1863, č. 19 a 20.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.