Zlatý fond > Diela > Listy Maríne Hodžovej


E-mail (povinné):

Viliam Pauliny-Tóth:
Listy Maríne Hodžovej

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Jozef Vrábeľ, Viera Studeničová, Alena Kopányiová, Zuzana Babjaková, Ivana Guzyová, Ivana Gondorová, Andrea Cabániková, Daniel Winter, Eva Lužáková, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Dušan Kroliak, Slavomír Kancian, Monika Harabinová, Katarína Tínesová, Jana Semaková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 52 čitateľov


 

25

[430]

Drahá priateľka moja!

Práve dnes štyri týždne tomu, čo Váš milý list došiel. Odvtedy som všelikde pochodil. Medziiným bol som i vo Viedni[431] zase. No nebolo teraz tam tak veselo ako vlani, keď matičná deputácia[432] tam bola. Tie milé slovenské duše, ktorých jeden cieľ — služba národu — vtedy ta dovedna zvolala, teraz za horami za dolami, roztratené, osamotené, biedia a sužujú sa každý pri vlastnej úlohe, pri vlastnom úkole, bohom mu nadeleným. Bydlom som bol v hostinci proti Kruegovi U rímskeho cisára. No navštívil som aj iné miesta, na ktorých zabávali sa duše slovenské vlani tak svojsky a srdečne. Onedlho tuším, že zas dač’ podobného dožijeme. Moyses príde po tieto dni do Viedne a s ním aj iní. Ak boh dá, vybehnem zase ta, však to stadeto nie je tak ďaleko.[433] Nuž a Vy, drahá priateľka moja? Ej, keby ste tak krídla mali!

Bol som aj na Morave. V Prahe som na nepomuckú slávnosť[434] nebol — bo veru len tých šupákov niet. A potom, čertvie, nebárs rád idem do spoločnosti.[435]

Na svätodušné sviatky sme mali ísť i so ženou do Požúnu ako kmotrovia pána Mudroňa na krštenie, avšak moja starká tak prechorela, že nebolo možné odísť, a tak zostali sme doma a dali sme sa pri kmotrovstve iba zastúpiť.

Od Bohboja[436] čakám list. Vlastne tohto mlčanie je príčinou i mojej neskorej odpovede. Ostatne možné, že preto nepíše, že sa snáď na moje a mojej ženy meno (28. mája) sem prísť strojí.

Kadenáhle dozviem sa dač’ istého, odpíšem Vám všetko podrobne o tých nemeckých kláštoroch.[437]

Teraz už veľa môjho času v záhrade trávim. Mám veľmi peknú záhradu. Škoda len, že nedávno premrzla trochu. Ostatne, vína z nej predsa bude pár okovov. Posielam Vám trojaké tekvičné semeno (bo veď dyňové bych Vám darmo posielal, z tohoto by u Vás nič nebolo, zima je tam na to). Zasaďte tie semiačka, každé osve do osobitného hniezda. Hniezda trochu pripravte na samý spodok starého hnoja, potom na to trochu piesku z potoka, a na to dobrej pažiťovej alebo lesnej zeme. Zrniečka ale aby skorej vyšli, nemusíte zasadiť hneď, lež môžete im kroz namočenie vo vlažnú vodu dať vykliť v izbe alebo na slnci, a keď vyklijú, potom ich len zasadiť. Tak to skorej pôjde.

Ak sa Vám vydarí vec, budete mať radosť, bo sú to zvláštne sorty. To veľké zrnko dáva tekvice, z ktorých najmenšia je toľká ako dvojokovový sud. To biele zrnko je zas tekvica zvláštnej akosti čo do chuti.

Veru je to bieda straniva tých od Besedy vyhotovených a Matici darovaných prác. Čo ste sa s tým naunovali a teraz to trčí kdesi pre formality byrokratické. Škoda, škoda, že aspoň koľko-toľko neuskutočnila sa moja nárada. Vidíte, maďarské grófky mali v Pešti svoje bazáre a znamenite im to šlo. Perse u nás taký výťažok nemožný, ale predsa lepšie snáď než táto neistota. Veru škoda, že toľké ťažkosti máte a pri najlepšej vôli k cieľu prísť nemôžete.

No či uvidíme sa dňa 3. augusta v Martine?[438] Ako boh dá — no teda do videnia, priateľka drahá! Srdečný pozdrav Vašim milým domácim. Milosťpani matke ruky ľúbam. —

Zostávam Váš úprimný priateľ

Vilém

[Na okraji:]

Dňa 16. júna ráno o desiatej stáť budem pred trestným súdom wegen Ehrenbeleidigung.[439][430] List č. 25.

(Archív mesta Bratislavy, inventárne číslo 944/12 — III, zv. 7.) List nie je datovaný. Podľa obsahu ho Pauliny napísal okolo 20. mája 1864 v Skalici.

[431] bol som i vo Viedni — Pauliny mohol byť vo Viedni 19. mája na Turíce súčasne s K. Kuzmánym a M. Chrástkom.

[432] matičná deputácia — bola vo Viedni 10. septembra 1863

[433] sťato nie je ďaleko — zo Skalice, kde Pauliny býval

[434] na nepomuckú slávnosť — pamiatka smrti Jána Nepomuckého 16. mája

[435] nebárs rád idem do českej spoločnosti — Pauliny svoj postoj k českej spoločnosti zmenil najmä po rakúsko-uhorskom vyrovnaní, keď ako jeden z prvých hľadal reálnu spoločnú cestu s českým národným a hospodárskym rozvojom. Zúčastnil sa osláv stého výročia narodenia J. Jungmanna v Prahe 12. a 13. júla 1873, ba veršami reagoval na Heydukovu báseň „Slovensko, ty ještě spíš“ rovnomennou básňou v Národných novinách 1876, č. 1.

[436] od Bohboja — Vendelína Bohboja Kutlíka (1834 — 1904), advokáta v Trnave

[437] od Bohboja — Vendelína Bohboja Kutlíka (1834 — 1904), advokáta v Trnave

[438] 3. augusta v Martine — na výročné slávnosti založenia Matice slovenskej

[439] wegen Ehrenbeleidigung (nem.) — pre urážku na cti

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.