Zlatý fond > Diela > Listy Maríne Hodžovej


E-mail (povinné):

Viliam Pauliny-Tóth:
Listy Maríne Hodžovej

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Jozef Vrábeľ, Viera Studeničová, Alena Kopányiová, Zuzana Babjaková, Ivana Guzyová, Ivana Gondorová, Andrea Cabániková, Daniel Winter, Eva Lužáková, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Dušan Kroliak, Slavomír Kancian, Monika Harabinová, Katarína Tínesová, Jana Semaková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 52 čitateľov


 

22

[383]

Drahá priateľka moja!

Nuž ako je? Ste už vystáli Vašich dvanásť hodín? Odpíšte mi, čo ste za tých dvanásť hodín robili, mysleli — ako prežili ste ich? Všakver je to zaujímavý pocit nebyť pánom osobnej slobody svojej,[384] a čo ešte, keď to tak dlho mesiace a roky a roky trvá. Najhoršie je tuším prvých pár týždňov — potom už človek privykne ku tomu.

Už som Vám jeden list písal zo Skalice, ale odpoveď naň dlho nejde — píšem teda znova, predpokladajúc, že stratil sa tamten, alebo že pozabudli ste naň. Písať bych síce veľa mal, no viete, ako to u mňa vždy s časom vyhliada, zvlášť keď tak pár dní lumpujem po svete.

Od pondelka až po štvrtok (od 24. do 28.) bol som na Morave na speváckej slávnosti[385] a dobre zabavil som sa. Videl som na vlastné oči veľkú prebudenosť ľudu moravského a českého, vzdychajúc si, ej, kedy to u nás tak bude? Bola to slávnosť veľkolepá, ktorej opis v Sokole[386] nájdete.

Budúci týždeň strojím sa do Viedne. — Zídem sa snáď so Seberinim.[387] Navrátiac sa domov, opäť Vám písať budem, trebárs i Vy ešte zanovitejšie mlčať budete.

Dňa 4. alebo 5. septembra príde k Vám Ferdinand Fingerhut[388] z Prahy s jeho milou, peknou ženičkou a pocestuje dolu Považím cez Slovensko. Prosím Vás, veľmi Vás prosím, ráčte vec tak navliecť, aby Fingerhut s malou okázalosťou — ako Slovan — prijatý bol. On je nám človek veľmi prajný; a v politike nehrá takú úlohu, žeby sme sa kroz jeho ostentatívne prijatie pred Viedňou kompromitovali. O prijatí jeho píšte mi potom zaraz po odchode jeho, rád bych to dať do Sokola. Fingerhut to zaslúži od nás, písal k obrane našej aj brožúrku jednu r. 1861.

Ak pôjde aj do Martina, dobre by bolo našich národovcov vopred upovedomiť o tom. — Či by ste Vy tam na ten deň nemohli dajaký kus zahrať, alebo zábavu ustrojiť?

— A teraz už zase dosť. Prestanem písať a idem do roboty. Zbohom teda, drahá, milá priateľka moja — zbohom — do skorého, keď nie osobného, aspoň listovného zhľadania s Vaším

srdečným priateľom
Vilémom
28. 8. 1863[383] List č. 22.

(Archív mesta Bratislavy, inventárne číslo 944/34 — III, zv. 6.)

[384] nebyť pánom osobnej slobody svojej — narážka na domáce väzenie Maríny Hodžovej

[385] na Morave na speváckej slávnosti — Spevácka národná slávnosť bola 25. a 26. augusta 1863 v Brne, na ktorej sa zúčastnilo vyše 70 speváckych spolkov vo verejnej záhrade Lužanky. 26. augusta bola národná beseda. Na tejto slávnosti sa zúčastnili vynikajúci českí vlastenci a politici. Zo Slovenska boli tam A. Radlinský, M. Tamaškovič, V. Pauliny-Tóth a iní z blízkeho okolia. Pauliny o príprave tejto slávnosti uverejnil zprávu v Sokole II, 1863, č. 15.

[386] opis v Sokole — Sokol II, 1863, č. 16: „Od Trnavy, 28. aug. 1863.“ Autorom článku je Hrnčiarovský (V. Pauliny-Tóth).

[387] so Seberinim — Janko Seberini v tom čase bol vo Viedni profesorom teológie

[388] Ferdinand Pravoslav Fingerhut-Náprstek — (1824 — 1887) pražský mešťan, slovakofil, brat publicistu Vojtecha Náprstka, účastníka revolučného hnutia r. 1848/1849. R. 1858 založil cenu pre odmeny za najlepšie drámy zo slovanských dejín. O vypisovaní odmien prinášali pravidelne zprávy PbV, aj Sokol. Fingerhut si písal aj s J. Kalinčiakom. Za manželku mal Štorchovú, s ktorou odcestoval po brnenskej slávnosti na Slovensko. O jeho ceste priniesol Sokol II, 1863, zprávu v č. 16 a č. 17. Spomínaná brožúra vyšla pod názvom Hlasy Slovákov a vznikla na základe listov zo Slovenska, písaných do redakcie českého časopisu Hlas, ktoré v ňom neuverejnili. (Pozri list redakcie Hlasu M. M. Hodžovi z 18. okt. 1863, Archív mesta Bratislavy, Pozostalosť M. M. Hodžu, č. 944/55.)

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.