E-mail (povinné):

Štefan Kmeť:
Na východe

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Michal Belička, Nina Varon, Erik Bartoš, Dušan Kroliak, Tibor Várnagy, Petra Huláková, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 16 čitateľov

Emaus

Vyjdúc cez bránu Damašskú, vedľa kostola sv. Štefana mučedlníka a hrobov sudcov, odrazili sme sa na pravo, lebo chceli sme vystúpiť aj na vrch Samuelov. Na tomto najvyššom vrchu v Judei (914 m) bol niekdy kostol a kláštor Premonštrátov, ktorý je teraz na mešitu premenený. Z minaretu je krásny výhľad na všetky strany. Na východ videl som nížiny okolo Jordána, na západ prímorie okolo Jaffy, pod Judskými vrchami ležal Ain-Karim, na juhu sa rozprestieral Jeruzalem.

Nebolo mi treba ani obuve vyzúvať, ani papuče naťahovať, ked videl Turek, že bakšiš nevystane, ochotne otvoril mešitu, ponechanú v podobe kostola. Mešita má svätyňu i chór.

Dolu vrchom zopakoval sa kus cesty z Nazarethu do Jeruzalema. V doline Hančna prešli sme vedla prameňa a zrúcanej obce Beth-Tulma. Tu sa stretol Ježiš s dvoma učedlníkmi, idúcimi do Emaus, pripojil sa k nim a v dome Kleofášovom zjavil sa im pri lámaní chleba.

Terajší Emaus je nepatrná obec. V ňom majú Františkáni veľký kláštor s ústavom pre klerikov. V domácej kaplne, vystavenej podporou grófa Niedlai-a, videl som obraz, predstavujúci Krista s dvoma učedlníkmi v okamžiku, keď ho poznali. Majstrovský obraz názorne vyráža veľké zadivenie a potešenie učedlníkov z prítomnosti Pána.

Roku 1902 dostavovali Františkáni nový trojloďový kostol na základoch starého, od Križiakov vystaveného. Okolo kostola videl som viac zvláštnych starožitností z rimských dôb. Mnoho cisterní svedčí o tom, že Emaus bol predtým ľudnatejšou obcou.

Na druhý deň veľkonočný prichádzajú okolití kresťania do Emaus, aby v lámaní chleba, to jest pri sv. Prijímaní účasť mali s Kristom.

Na západnom kopci nad Emausom majú mníšky sv. Jozefa malý domec. Tento má slúžiť za útulňu pre soslablé a choré mníšky. Časom budú mať okolo domu krásnu záhradu. Mníšky pochádzajú z Nemecka.

Proti hladu i smädu zabezpečený, vrátil som sa večerom Jaffanskou cestou do Jeruzalema.
Štefan Kmeť

— rímskokatolícky kňaz a spisovateľ. Známy tiež pod pseudonymami Dr. Kmeť-Špaňodolinec, Dr. Španod, Dr. Špaň, Dr. Špaňodolinec, Špaňodolinec Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.