E-mail (povinné):

Štefan Kmeť:
Na východe

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Michal Belička, Nina Varon, Erik Bartoš, Dušan Kroliak, Tibor Várnagy, Petra Huláková, Viera Marková.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 16 čitateľov

Vychádzka okolo múrov

Spomenul som, že Jeruzalem je aj teraz dobrými múrami ohradený. Odhliadnuc od severozápadnej strany múrov, kde sú už domami preborené, dodávajú ony mestu vzhľadu istej vážnosti a bezpečnosti. Pri bráne Jaffa je hrad Davidov. Nad starými, machom obrastenými múrami povieva turecká zástava. Na pravo pod cestou je starodávny rybník Birket es-Sultan. Teraz sa deti hrávajú v ňom. Na dolnom konci je most, vedúci na železničnú stanicu a do Bethlehema.

Popod vrch Sion sišiel som do doliny Hinnom. Medzi olivovými a figovými stromami prešiel som na pravý bok doliny. Tu bola roľa, ktorú za 30 strieborných, od Judáša zahodených, kúpila židovská rada pod hrobitov pre cudzincov. Nad touto roľou je vrch Zlej rady: preto tak nazvaný, poneváč sa tu radili farizei o smrti Ježišovej. Niže Hakeldama schádza sa dolina Hinnom s dolinou Cedron (Josafat). Tu je studňa Jobova. Z nej najviac vážia vodu obyvatelia obce Siloa. Pod večer je vždy živo pri nej. Chlapi ťahajú z nej vo dvoch vedrách vodu a vylievajú do žľabov, z ktorých si potom ženy načierajú do džbánov a mechov.

Od tejto studne šiel som hore dolinou Cedron. Na jej dolnej polovici sú úrodné záhrady, dávnejšie kráľovskými menované. V týchto záhradách stály modly Bála a Astarty.

Na ľavo za kráľovskými záhradami otvára sa dolinka brindziarov, gréckym menom Tyroposion, medzi Sionom a Ofelom. Na kraji dolinky sú dva rybníky. Dolný býva v lete suchý. O hornom je aj v Evanjeliume spomienka. (Jan 9.) Do neho poslal Kristus slepého umyť sa, keď mu bol oko blatom potrel. Rybník dostáva vodu zo studne, v hornej čiastke doliny sa nachodiacej. Kresťanská nábožnosť poctila aj toto miesto kostolom. Jeho pozostatky dosiaľ vidno.

Zvedavosťou pudený, sostúpil som klzkými schodmi pod breh. Pod ním nenie žiadneho stavu, voda len tak jarkom tečie. Do neho si stanú ženy a zpod nôh načrú vody do nádob. Ačkolvek smädný, nebol by som prežrel ani kvapky vody z jarku. To isté robia ženy aj u prameňa Panny Marie. Tu ma chcelo jedno dievča nasilu napojiť zo svojho džbána. Tento prameň je pod juhovýchodným výbežkom vrchu Moriah; 30. schodmi som sostúpil pod sklepenie, vystavené nad prameňom. Vyše tohoto prameňa je dolina Cedron, úplne neúrodná. Pravá strana je samá skala, ľavá pod múrami je zasypaná starými a novými zrúcaninami.

Voľačo vyše prameňa Panny Marie na pravej strane sú tri pomníky. Zdola idúc, prvý je Zachariášov, prostredný Jakuba ml., ktorého z kostola vyhodili a kyjom srazili, tretí je Absolonov. Všetky tri sú prázdne a ťažko prístupné. Unavený, vrátil som sa bránou sv. Štefana do hospiciuma.
Štefan Kmeť

— rímskokatolícky kňaz a spisovateľ. Známy tiež pod pseudonymami Dr. Kmeť-Špaňodolinec, Dr. Španod, Dr. Špaň, Dr. Špaňodolinec, Špaňodolinec Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.