Zlatý fond > Diela > Vlastný životopis


E-mail (povinné):

Stiahnite si Vlastný životopis ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Jonáš Záborský:
Vlastný životopis

Dielo digitalizoval(i) Martin Odler.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 181 čitateľov

14. Košická kaplánka

Teraz bola otázka, čo učinia so mnou. Oslovil som práve príšlého Kalása, aby riekol slovo za mňa. Kalás ale mrštil rukou: „Odpusťte, ľúto mi, že som vás medzi týchto ľudí doprevadil.“

Očakával som teda, že miesto sľubovaného profesorátu budem poslaný dakam na odľahlú dedinu za pomocníka.

Ale biskup predsa milostivejšie naložil so mnou. Vyrvúc jedného z košických kaplánov od karát, poslal ho na uprázdnenú katedru do semenišťa a mňa posadil na jeho miesto s povinnosťou kázať po nemecky.

Darmo sa na tom horšil besný nepriateľ Slovákov kanonik a farár König. Len to vykonal, že som musel kázať na próbu, či mám natoľko v moci reč nemeckú, čo nikdy u katolíkov nebývalo.

Keď ma nemohol oddialiť, dal mi pocítiť svoju nemilosť iným spôsobom. Učinil ma medzi piatimi kaplánmi, hoc jeden po mne prišiel, posledným. Preto musel som pri pohreboch s adštanciami miništrovať po ulici kolegom ako chlapec, bol som od istých dobrodení vylúčený, pri stole sedel som posledný a jedol často obzerance. Misa chodievala ku mne prázdna tak, že som dakedy zo štyroch jedál sotva z jedného okúsil.

Bol som od prvého vkročenia ako pastorok medzi vlastnými deťmi. Keď som sa spýtal dačo, okríkli ma verbunkošskí kolegovia, čo sa vždy spytujem, a keď som dačo premeškal alebo chybne učinil, narušili ma, prečo sa nespýtam. Nikdy a nikde nepočúval som toľko necudných rečí ako tu. To bolo korenivo všetkých obedov a večeri, a König viedol v tom predok.

Z toho pochádzajúca zarazenosť pôsobila hative i na úradovanie. Pri tom všetkom prejavili mi tu i tam poslucháči svoju uznalosť. Len r. 1845 povstala proti mne opravdivá búrka. Kázal som na Štefana kráľa v prítomnosti viac kňazov proti maďarománii. Z toho povstal taký krik po celom meste, také behanie k farárovi a biskupovi so žalobami, že nadužívam kazateľnicu k agitáciám panslavistickým, že len sťažka udržal som sa na mieste.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.