Zlatý fond > Diela > Vlastný životopis


E-mail (povinné):

Stiahnite si Vlastný životopis ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Jonáš Záborský:
Vlastný životopis

Dielo digitalizoval(i) Martin Odler.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 200 čitateľov

10. Obcovanie so Štúrom v Halle

Bolo by sa mi hrozne čnelo v Halle, keby som nebol tam našiel Ľudovíta Štúra, Červenáka a Grossmana, [4]horlivých Slovákov.

O Štúrovi poznamenať musím z príčiny jeho neskoršieho zachádzania so mnou, že prvá jeho otázka bola, či ja som skutočne ten Magurský. Keď som sa priznal, objímal ma ako dáku milenku a rozprával, ako prešporská mládež rečnievala moju ódu Na Slovákov a ako prosila listovne Kollára, pokladaného za jej pôvodcu, aby viac podobných ód napísal.

Štúr už vtedy mal tie isté zásady, ktoré potom rozširoval na Slovensku. Hlavná z nich bola tá, že nutno pôsobiť na masy ľudu a skrze ľud zachvátiť obrodilé duchovenstvo a nenapraviteľné zemianstvo. Ja proti tomu som bol tej domnienky, že musíme po troške získať i duchovenstvo i zemianstvo skrze literatúru, a tak potom ošľachtiť surovú masu, ktorá vždy len za zemianstvom a duchovenstvom pôjde. Bol on už vtedy demagóg s najhlbšou nenávisťou oproti zemianstvu v srdci. Preto i o spisbe mal ten pochop, že sa má písať pre ľud, nehľadiac na to, že ľud tento čítať nič nechce, grajciara za knižku nedá. Zavrhoval všetky umelé formy básnenia, považoval piesne národné za jediný vzor básnictva slovanského. V rozprávkach národných hľadal akýsi hlboký mystický zmysel, áno, obrazy budúcnosti. Heglovu filozofiu považoval za zvrchovanú vymoženosť mysliaceho ducha ľudského; a predsa hovoril o potrebe pôvodnej slovanskej filozofie. A netrpel v ničom protirečenia.

Jedno však predsa prijal odo mňa, a to práve to, s čím potom toľko narobil hluku. Súc panslavistom federatívnym, podľa myšlienok Mickiewiczových, uznal jeho nezmyselnosť a uchopil sa so zápalom panslavizmu jedinovládneho, pri ktorom by sa museli podrobiť všetky slovanské kmene jednému.



[4] Ľudovít Štúr (1815 — 1856), Benjamín Pravoslav Červenák (1816 — 1842) a Gustáv Grossmann (1813 — 1846) boli v tom čase vedúce osobnosti slovenského romantického hnutia. Poslední dvaja sa pre skoré úmrtie nemohli aktívnejšie zúčastniť na verejnom živote.





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.