Zlatý fond > Diela > Vlastný životopis


E-mail (povinné):

Stiahnite si Vlastný životopis ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Jonáš Záborský:
Vlastný životopis

Dielo digitalizoval(i) Martin Odler.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 181 čitateľov

6. Pozdišovská kaplánka

Teologické štúdiá som nezavŕšil. Lebo mal som pevné predsavzatie navštíviť ešte daktorú z nemeckých vysokých škôl, keď si peňazí uzbieram.

S týmto úmyslom prijal som počiatkom r. 1835 superintendentom Pavlom Jozeffym ponúknutú mi kaplánku v Pozdišovciach, v župe zemplínskej.

Tu som si stvoril celú akadémiu. Znášal som odvšadiaľ knižky, učil sa reči, zvlášť grécku a francúzsku, túto od jedného poľského vysťahovalca.

Na prekážke v štúdiách boli mi omrzlé pohreby, ktoré všetky musel som odbavovať ja, a to s kázňami. Sprvu som sa tým veľmi trudil, potom som si ale poľahčil. Táral som do sveta bez všetkého prihotovenia.

Primäla ma k tomu i núdza, bo často nebolo času prihotoviť sa, i príklad prednostu Lindtnera Jánoša. On vždy len vtedy šiel so svojím Magazínom nemeckých kázní do záchodu, keď už druhý raz zvonilo do chrámu, a kvačal tam do tretieho zvonenia. Hovoril, že by inde naskrze myslieť nemohol. Pravdaže potom kázeň razila fabrikou, kde bola robená: šlo to ale predsa, hoc ani po slovensky neznal, a holota jeho nezahanbovala moju. Časom si aj zatancoval v sakristii, keď vošiel dáky pajtáš od karát. Lebo že mu vtedy najlepšie vypáli kázeň, keď sa takto rozveselí. Po kázni sa prvý počal vysmievať sebe. Dobré to vraj pre sprostač, pajtáš. Nepoznal som druhého muža, ktorý by tak ošemetne bol zachádzal s úradom svojím ako tento maďarónsky bajúzatý hráč.

Mne hneď na druhý deň po príchode predložil na raňajky pohár obecnej pálenky, keď sám zasadol ku káve. Nenávidel ma, i jeho pajtáši, pre môj panslavizmus a že som nechcel vysedávať s nimi pri kartách.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.