Zlatý fond > Diela > Vlastný životopis


E-mail (povinné):

Stiahnite si Vlastný životopis ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Jonáš Záborský:
Vlastný životopis

Dielo digitalizoval(i) Martin Odler.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 181 čitateľov

17. Žiadosti slovenského národa

Jedovaté, so všetkou možnou surovosťou vedené hádky o reč utíšili až roku 1848 prišlé politické prevraty. Uhri si vydobyli temer úplnú neodvislosť od Rakúska, sedliaci boli pustení na slobodu, desiatok prestal: ale Uhorsko bolo pretvorené na Maďáriu, nemaďarské národy sa jatrili, ukazoval sa výhľad na borbu s mocou celodŕžavnou.

Pri všeobecnom ruchu Štúr a Hurban nemohli zostať nečinnými. Zlietli sa s inými daktorými Slovákmi do Lipt. Mikuláša k Hodžovi. Tam si vzali sami hodnosť zástupcov slovenského národa a vypracovali jeho menom 10. mája 1848 prosbu na snem, formulovali Žjadosti slovenskjeho národa. Tento plod politickej nezrelosti dali vytlačiť v Levoči a poslali kráľovi, snemu, palatínovi, uhorskému ministerstvu.

Toto, pretože sa už Srbi a Chorváti lapali zbroje, odpovedalo na „Žjadosti“ rozkazom zatknúť ich pôvodcov; a že tomu väčšiu vážnosť pripisovalo, než akú zasluhovalo, kázalo na odstrašenie stavať pri slovenských dedinách šibenice.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.