Zlatý fond > Diela > Vlastný životopis


E-mail (povinné):

Stiahnite si Vlastný životopis ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Jonáš Záborský:
Vlastný životopis

Dielo digitalizoval(i) Martin Odler.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 181 čitateľov

30. Smrť Kollárova

Tento neomylný prorok opovážil sa napadnúť hrubým svojím kyjom i duchovného otca všetkých nás Jána Kollára, a to s neslýchanou nešetrnosťou. Vystavil na obdiv a pretriasal jeho súkromný život, nadával mu do skupáňov, sebcov, neznášanlivcov, zbieral a uverejňoval svedectvá proti nemu od bývalých jeho peštianskych farníkov, spolupôsobením nástupcu Podhradského.

Ako si to pripustil k srdcu Kollár, videl som, keď sme dvaja boli u uhorského miestodržiteľa arcikniežaťa Albrechta prosiť za dovolenie Matice slovenskej.

Po výsluchu sa osvedčil: „Posledný to krok v živote mojom za nevďačných Slovákov, ktorí sa odvrátili odo mňa a pobehli za zlostnými chlapcami.“ Pospomínal potom, čo on učinil za národ, ako vážil zaň slobodu i životom; ako bol terčom nemeckých i maďarských šípov; ako sám jediný kriesil a udržoval literárny život a bol Slovákom všetko, i spisovateľ, i nakladateľ, i novinár. „Sám ten zákerník,“ dodal o Hurbanovi, „bol by sa dosiaľ túlal ako zemou neprijatý had po Bartolomeji, keby som mu nebol faru zaopatril.“

Na štvrtý deň po tomto rozhovore dostal som biletku od profesora Šemberu, že Kollár ťažko onemocnel a o dakoľko dní potom, 24. jan. 1852 už bol mŕtvy.

Slušne potom predstavil národu Hurbana kolega Lichard ako otcobijcu. Ak paškvily jeho neusmrtili prvého slovanského pevca, učinili mu aspoň náramne trpkými posledné okamženia života.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.