Zlatý fond > Diela > Vlastný životopis


E-mail (povinné):

Stiahnite si Vlastný životopis ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Jonáš Záborský:
Vlastný životopis

Dielo digitalizoval(i) Martin Odler.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 181 čitateľov

38. Posledná márna peňažitá obeť

Zmieniť sa ešte musím o novej poslednej peňažitej obeti. Poslal som r. 1860 do Prahy sto dukátov in natura a 24 zl. r. č., aby to slúžilo za základ odmien, hneď divadelnej hry, hneď rozprávky. Istinu prijala do opatery Matica česká a ona mala vypisovať i súbehy.

Prvý takýto súbeh s cenou 90 zl. vypísal skutočne Sbor Musejní 14. apr. 1862 a určil lehotu pre zaslanie diel koniec mája 1863.

Ja sám poslal som na súbeh Vstúpenie Krista do Raja, [15]dejeličnú báseň náboženského obsahu, vulgo hrdinskú báseň.

Po uplynutí 15 mesiacov oznámil Sbor Musejní, že o cenu uchádzali sa dve básne; že Zelený dal svoj hlas básni českej, Kuzmány slovenskej, Hattala sa vzdal posudzovania; načo že česká báseň vzatá bola naspäť, slovenská (moja) že bola poslaná na nové posúdenie na Slovensko.

Komu bola poslaná, to som nevedel, ale mrzelo ma, keď zase štyri mesiace prešli a nebolo konca-kraja preťahovaniu. Naposledok sa mi urvala trpezlivosť. Keď hneď prvý súbeh takto nešťastne dopadol; keď som za ten čas poznal márnosť takýchto súbehov i v Čechách, i na Slovensku; keď som sa presvedčil dostatočne, že tým len pohoršenie sa zavdáva pre stranícke pokračovanie a posudzovanie diel umeleckých skrze neumelcov: odvolal som svoju základinu a vzal peniaze 27. novembra 1865 naspäť.

Mala byť základina prenesená na Maticu slovenskú; ale po nadobudnutých skúsenostiach nedám nikdy viac na žiadne súbehy grajciara a so skromným svojím imaním naložím len po smrti, ako to celkom zmenené presvedčenie radí.[15] Záborského rozsiahly epos (4424 veršov), ktorý z hľadiska kritického racionalizmu interpretuje biblické motívy. Doteraz v úplnosti nevyšiel tlačou.

« predcházajúca kapitola    |    
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.