Zlatý fond > Diela > Vlastný životopis


E-mail (povinné):

Stiahnite si Vlastný životopis ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Jonáš Záborský:
Vlastný životopis

Dielo digitalizoval(i) Martin Odler.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 200 čitateľov

18. Povstanie slovenské a moje uväznenie

Štúr, Hurban, Hodža uskočili za hranice, mali účasť na Slovanskom zjazde v Prahe, potom zhromažďovali vo Viedni za peniaze Milošove [7]a s pomocou vlády zbroj i mužstvo na výpravu proti otčine.

Pri ich vtrhnutí do Uhier s ozbrojencami zahraničnými a pri povstaní daktorých pohraničných obcí bola usporiadaná všeobecná honba na panslávov. Za znak panslavizmu mali platiť „Žjadosti“ mikulášske. U koho sa nájdu, je pansláv, zradca vlasti, hoc ani nikdy zakázané neboli.

Z tej príčiny bol som aj ja jatý, postavený pred rýchly hrdelný súd a po dva týždne väznený, keď ev. učiteľ Tomáško vyvolal že i mne jeden výtlačok dal a keď odhodenú škartétu u mňa po nočnom prepadnutí skutočne našli. Vláčili potom moje knihy a rukopisy na mestský dom, posielali hľadať u mňa ruské peniaze. Mestom kolovala povesť, že Hurban nocoval u mňa, že ja mám zriadiť povstanie na východnom Slovensku. Noviny trúbili o odkrytí veľkého sprisahania v Košiciach. Keď streštenci na ulici vyznačovali stromy, kde budem obesený, stál pri mne ustavične hajdúch so šabľou a sprevádzal ma i do záchodu.

Popudený tým nanajvýš zastavil som raz na ambite rozchádzajúcich sa sudcov so slovami: „Páni! Dva týždne ma už tu väzníte a ešte ste ma nevyslúchali. Prosím posúriť vec. Ak som nevinný, prepustite ma, ak vinný, obeste ma. To že je uhorská sloboda, väzniť za púhu petíciu? Veď pýtať i v Turecku, kto chce, čo chce, beztrestne môže?“

Bo skutočne nič iného okrem tej petície nenašli ani u mňa, ani u iných uväznených, a predsa nás mučili celé týždne, a len vtedy prepustili, keď sa už blížil z Haliče cisársky generál Schlick, i to len pri rukojemstve a s hrdelnou pravotou na krku.



[7] Slovenské povstanie nepodporovalo srbské knieža Miloš, ale jeho syn Michal Obrenovič (1825 — 1868).





Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.



Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Prihlásenie do Post.sk Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.