Zlatý fond > Diela > Vlastný životopis


E-mail (povinné):

Stiahnite si Vlastný životopis ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Jonáš Záborský:
Vlastný životopis

Dielo digitalizoval(i) Martin Odler.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 181 čitateľov

31. Zrušenie ústavy a nesnádze pri redakcii

Bolo aj iné ešte, čo bolestne sa dotklo Kollára v posledných hodinách života, zrušenie ústavy zo 4. marca 1849 v prvý deň roku 1852, s čím i pre nás nastali zlé časy.

Pokiaľ ešte vláda len holúbky vysielala z korábu na prezvedy, či už povodeň opadla, a neuviedla síce v skutok, lež ani nezrušila výslovne ústavu, v ktorej našiel každý svoje, kto chcel snemy, snemy, kto chcel rovnoprávnosť, rovnoprávnosť, kto chcel slobodu tlače, slobodu tlače, kto chcel poroty (jury), poroty, podľa toho, že každý musí byť mámený tým, čo si praje, a tej Lysandrovej zásady, že deti bývajú čitkané orechmi a lútkami, mužovia ústavami a krivoprísahami, pokiaľ povedám, vláda nezrušila formálne ústavu, bolo každému slobodno všetko úfať a mnoho hovoriť a my boli sme tiež účastní tejto slobody. Keď ale vláda, osmelená príkladom Napoleona III., ktorý ako prezident republiky dal sa vyvoliť za cisára, a uisťovaním pangermanistov, že národy rakúske bojovali doprosta len za spoločný trón, nie za národnosť vlastnú každému z nich; keď vláda uznala za vhodné zjaviť sa levom, súc dosiaľ líškou; keď slávnostne ohlásenú ústavu vyhlásila za nepraktickú olomouckú listinu a zavrela ju ako okolnosťami vynútené zlé: vtedy už novinárom nepozostávalo nič iného, ako naladiť struny na inú notu a spievať pieseň samodržcov.

Náš kazár Bek bral teraz prísne na vážky každé slovo, zapovedal nám vcele každú kritiku krokov vládnych, nedovolil ani žiadnu nepriaznivú správu o akomkoľvek úrade alebo úradníkovi, lebo že tým sa zľahčí vláda. Museli sme každé číslo novín pred rozposlaním odniesť na prehliadnutie.

Jeho prísnosti smerovali hlavne oproti mne a boli v spojení s osudmi Vídenského Denníka.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.