Zlatý fond > Diela > Vlastný životopis


E-mail (povinné):

Stiahnite si Vlastný životopis ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Jonáš Záborský:
Vlastný životopis

Dielo digitalizoval(i) Martin Odler.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 181 čitateľov

1. Rodičia a detský vek

Narodil som sa 3. februára 1812 v Záborí, dedinke maličkej, čisto zemianskej, v takej kotline medzi tromi vrchmi ležiacej, že len nebo vidíš nad sebou ako z dákej zapadlej pivnice. Náhle však vyjdeš na vŕšok, uzrieš značnú časť horami kol dokola ohradenej peknej turčianskej župy, menovite jej dolnú časť.

Otec Jozef Záborský, prímením Husáre, syn Adama Záborského, prímením Ilľaninie, a Anny Sabóovej, živil sa, ako chudobný zeman, prácou svojich rúk. Výchovu mal len dedinskú, vedel však písať a dobre čítať slovensky. Bol muž striezlivý, pracovitý a nábožný. Pred jedením modlil sa vždy hlasite. V nedeľu a sviatok čítal sám pre celú rodinu Sartóriovu postilu, spieval a modlil sa z knižky. Taký vtedy býval život rodinný. Umrel 16. júla 1843.

Matka Anna Tomčányiová z Tomčian požívala tiež len dedinskú výchovu, ale čítať a písať vedela i ona. Bola mysle vždy veselej, žartovnej, vedela obcovať s vyšším svetom. Umrela

12. augusta 1862 ako zhrbená starena.

Detí mala troje, napred brata Karola, potom mňa, potom v detstve zomrelú sestru.

Výchova naša bola jej dielom. Držala nás prísne a zvláštne k pracovitosti priúčala od útleho detstva. Už ako päťročný chlapec mal som každodenne naloženú istú prácu. Musel som strovu oberať alebo perie párať a len po dokončenej úlohe smel som si pobehať. A to sa zachovávalo i v rokoch študentských. Moje prázdniny nebývali záhaľkou. Musel som žať, nakladať hrabať, v najlepšom prípade včely striezť.

V povahe mojej bola hneď rozpustilá veselosť, hneď v samote si ľubujúca zádumčivosť, a vždycky nesklonná vzdorovitosť. Nejedol som celý deň, keď mi nedali, čo som pýtal. Kľačať nemohli ma nahnať ani hrozbami, ani bitkou. Skrze ctižiadosť dalo sa pri mne najviac vykonať; a tú vedela veľmi dobre použiť matka.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.