Dielo digitalizoval(i) Martin Odler. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 200 | čitateľov |
Po odchode Schlickovom vtrhol do Košíc s jasaním obyvateľstva Arthur Görgey. Ale súdnejší pozorovatelia krútili nad tým hlavou, že s toľkou mocou dal uvrznúť Schlickovi. Lebo mal na 60 000 vojska, zo značnej časti regulárneho a sto, najviac Slovákmi v huniach obsluhovaných diel. Vedelo sa o ňom, že tancoval v Levoči, keď Angličan Guyon dobýval 4. februára 1849 Branisko, vrch medzi spišskou a šarišskou župou. Keď vojaci ukazovali pod Braniskom nechuť, obrátil Guyon delá proti nim. Tak donútil vojakov k boju. Husári na nich pokrikovali radostne pri príchode: „Nebojte sa, páni, pudíme Nemcov.“
Nachádzali sa v armáde i ženské v odeve mužskom a v zbroji; a počet týchto amazoniek sa rozmnožil i v Košiciach.
Ale nekonečne väčší bol počet rozkošníc. Veľká sila týchto prišla do mesta pred vojskom. Daktorý pánik vliekol i dve-tri so sebou. Kam prišiel na hospodu, už ich tam našiel, ako sme to i na fare na vlastné oči videli.
Po trojdňovom odpočinku odišiel Görgey k Pešti.
— prozaik, dramatik, básnik. Podľa časti slovenskej literárnej vedy predstaviteľ racionalizmu osvietenského typu a klasicistickej estetiky, podľa iných romantický ironik. Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam