Zlatý fond > Diela > Vlastný životopis


E-mail (povinné):

Stiahnite si Vlastný životopis ako e-knihu

iPadiTunes E-knihaMartinus

Jonáš Záborský:
Vlastný životopis

Dielo digitalizoval(i) Martin Odler.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (rtf, html)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 181 čitateľov

27. Výjav s primasom Scitovským

Krátko potom učinil som poklonu do Viedne prišlému hlavnému pôvodcovi protestu primasovi Scitovskému.

Prijal ma drsnatý „Tót Jano“, ako ho vôbec vtedy nazývali Maďari, napred s chladnou vľúdnosťou. Keď ale prišiel rozhovor na reč a literatúru slovenskú, javil netrpezlivosť a vybuchol tú mrzkú zásadu, ktorej jeho vlastný život odporoval, že čo osobe duchovnej do literatúry? Potom hromžil na literárne spojenie s Čechmi a tvrdil, že by ani medzi Slovákmi samými nemalo žiadne nárečie osobovať si prednosť, ale že by Lipták mal písať liptovsky, Šarišan Šarišsky — atď.

Keď som namietol proti tomuto vražednému úmyslu, pre ktorý sa mi zvlášť povážlivým videlo spustiť sa Čechov, že by tak ani jeden katechizmus alebo kalendár vydaný byť nemohol, tým menej vyššia literatúra a vyššie školy obstáť: vtedy ho už všetka trpezlivosť opustila tak, že vyskočil z pohovky a tázal sa zúrive, aké mienim školy. „Gymnáziá, reku, aké myslím, že vláda má v úmysle zriadiť podľa zásady rovnoprávnosti.“

To bolo primnoho pre Šarišana, syna slovenského organistu. Behal po svetlici a dupkal, že ešteže čo, gymnáziá slovenské! „Proti tomu opriem sa všetkou silou. A že vláda chce také zriadiť? Odkedy učinila účastníkom svojich tajomstiev vás? No, budem ja hovoriť o tom s ministrom výučby. Rád by som videl tú vládu, ktorá by sa to opovážila.“

Nikdy som nevidel takú bezuzdnú náruživosť pri mužovi tak vysoko postavenom. Nekonečná bola jeho horlivosť za maďarizmus. A predsa to Maďari boli, ktorí mu s narážaním na kosti sv. Víta privezené z Ríma a na jeho útek pred Maďarmi, keď zavoňal zakročenie Rusov, tento náhrobný nápis zaživa zhotovili:


Joannes Scitovszky quaesivit patriae
patronos in coelis, in terra tyrannos.

[10]

Boli potom jednako Slovákom povolené už o pár týždňov po tomto výjave slovenské gymnáziá s nemeckou vyučovacou rečou.

Že sa len rozmnožili paradoxy v Rakúsku, prispeli k tomu značne Štúr a Hurban tým, že roznietili nový boj proti češtine a tým rozhorčili ministra Thuna a Čechov okolo neho.[10] (lat.) Ján Scitovszky hľadal pre vlasť patrónov v nebi, ale na zemi (hľadal) tyranov.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.