Zlatý fond > Diela > Matičné reči biskupa Štefana Moysesa a ich buditeľský význam


E-mail (povinné):

Svetozár Hurban Vajanský:
Matičné reči biskupa Štefana Moysesa a ich buditeľský význam

Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Viera Studeničová, Zuzana Babjaková, Andrea Kvasnicová, Daniel Winter, Karol Šefranko, Erik Bartoš, Ida Paulovičová, Marián André, Katarína Tínesová, Slavomír Danko.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 47 čitateľov

Reč Štefana Moysesa povedaná na prvom valnom zhromaždení Matice slovenskej dňa 4. augusta 1863

[43]

Slávne zhromaždenie!

„Kde je otázka o hodnostiach a vyznačení, ja bývam rád ostatným; lebo nebažím, ani som nikdy nebažil po hodnostiach. Boh mi je svedkom, svedkom mi je a môže byť i vysoká vláda, že som sa i tejto biskupskej hodnosti vyhnúť všemožne usiloval: kde je ale otázka o službe národu môjmu slovenskému a ochotnosti k službám týmto ako i obetiam k rozkvetu národa nášho jakživ som sa neodťahoval, ani sa nejdem, ani nechcem, ani nebudem. Tak teda hodnosť predsedu Slovenskej Matice prijímam v zmysle úslužnosti k národu môjmu, ktorého blahu som hotový povždy sa obetovať. A zaiste, ako nad blaho môjho národa nenie mi nič vznešenejšieho, tak ani nad priazeň môjho národa nenie mi nič vyššieho, čoby to i hneď bola priazeň celého sveta. Dôvere, slávne zhromaždenie!, ktorú požíva tento nový spolok náš literárny, ustúpiť musí každá iná dôvera a ja vyzvaný dôverou národa svojho za predsedu, s radosťou cítim sa byť účastným najvyššej cis. kráľovskej, spolku nášmu dokázanej dôvery. A radosť táto srdca môjho rastie ešte väčšmi, že hodnosť túto a službu predsedu Matice našej na vyzvanie národa svojho prijať môžem v prítomnosti výborného vysokozaslúžilého a od nás hlboko cteného veľkomožného pána kráľovského komisára, ktorého prímenie už dáva výraz jeho šľachetnej povahy[44] a ktoréhožto, ako i všetkých drahých rodákov svojich láske všemožne sa odporúčam.“

*

„Nie tak osobným zásluhám svojim lež postaveniu svojmu pripisujem, že ma slávne zhromaždenie na čelo Matice našej postaviť ráčilo. Nedôveroval by som silám svojim, že čestnej úlohe tejto budem môcť zodpovedať, keď by som nebol presvedčený o tom, že máme veľký počet mužov, ktorí chcú a budú za národ náš pracovať a mňa v úrade mojom všemožne podporovať.“[43] Text reči sme prevzali z Letopisu Matice slovenskej, roč. I, 1804, str. 16 — 35. Rozsah reči, ktorá je súčasťou úradnej zápisnice sa zhoduje s rozsahom uverejneným Vajanským v zborníku „Storočná pamiatka…“ 1897, strana 165 — 166.

[44] veľkomožného pána kráľovského komisára, ktorého prímerie už dáva výraz jeho šľachetnej povahy — kráľovským komisárom na II. valnom zhromaždení Matice slovenskej bol Šimon Nemess. Maďarsky „nemes“ znamená ušľachtilý.

Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.