Dielo digitalizoval(i) Michal Garaj, Miriama Oravcová, Jozef Rácz, Renata Klímová, Petra Pohrebovičová, Peter Kašper, Martina Jaroščáková, Ľubica Hricová, Silvia Harcsová, Dorota Feketeová, Nina Dvorská, Daniela Kubíková. Zobraziť celú bibliografiu
Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)
Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo | 69 | čitateľov |
„Nechápem to, no čím väčšmi rozmýšľam, tým jasnejšie vidím, ako sa vec tvojho muža múti. Keby som ja tú moc mal v rukách ako nádvorník, ukázal by som im, za tie ohováračky a krivdy, čo sme my,“ pozrel Illéšházy na svoju švagrinú, striehnuc s napätím, čo povie ona na to.
„Veď sa aj hnevá. Toľké zásluhy pre náš národ si získal, celé Uhorsko do neho nádej vložilo a tí vo Viedni ho ohovárajú a osočujú, že ho aj sám kráľ karhá. Už toho má vyše hlavy,“ prisviedča Mária, vyzerajúc z obloka na Kráľovu hoľu, kde sa rozburácala búrka.
„Mária, čo by sa mu stalo, keby vystúpil ráznejšie. Je muž, ktorému celé Uhorsko leží pri nohách. Prečo by nemohol od nich odstúpiť a pridať sa k Sedmohradčanom? Aký kus Uhorska drží kráľ a aký tí tam a Turci! Aký je to nádvorník, ktorý rozkazuje v niekoľkých stoliciach! Ak prestúpi na rákóciovskú stranu a spojí sa s Turkami proti Nemcom, ktorým slúži a za jeho verné služby ho ministri ešte ohovárajú — čože potom bude z kráľa! Aj kniežaťom našej strany by sa mohol ľahko stať! Či je povinný počúvať brechot tých, čo hryzú, a znášať, aby ho ťahali za nos?“
„Či by tým akosi…“
„Ale pletky, Mária! Dobre vieš, že sedmohradská strana je mocná a spojená s Turkami a aj teraz vedie úspešnú vojnu s cisárom. Ak by on ako nádvorník odpadol aj s Muráňom, aj iní veľmoži by sa k nemu pridružili. Veď nemeckú stranu drží iba on a ak od nej odstúpi, čože ostane po labancoch? Tam ho čaká sláva, tu ju už nájsť nemôže. Nebude veru už ako nádvorník malých stolíc, ktoré kuruci ustavične plienia a zaujímajú, čože po jeho úrade, keď sa s Nemcom v Uhorsku Rákóci aj Turek podelí? Nie je múdrejšie pridŕžať sa tej strany, ktorá je mocnejšia a stálejšia? Ak vypadne z nádvorníctva, čože mu tu ostane — tam ho však čaká kniežatstvo!“
Mária dobre vedela, že tieto dôvody nie sú prázdne a jej, ktorá vždy snívala o veľkosti svojho rodu, lichotili.
„Pravdu vravíš. Ani ja si nemyslím, že by môj manžel tak dlho znášal také ubližovanie. Spomínal, že sa radšej pätnásť ráz kurucom stane, ak ho ešte raz budú prenasledovať a karhať. Vraj nie je možné ďalej znášať, aká krivda sa národu od tamtých z Viedne deje, vraj je posmech a hanba pozerať na to.“
„Naozaj tak hovoril?“ pýta sa upokojený Illéšházy a krúti si s úľubou fúzy. „Vydráždený lev nebude večne znášať bezbožné krivdy. Ak sa rozhodne, dobre urobí, veď aj tvoj život sa ustáli. Pováž, že aj Zrínsky[15] a Nádašdy[17] sa spojili so sedmohradským kniežaťom Apafym[18] a s Františkom Rákócim.“
„To znamená sprisahanie proti kráľovi.“
„Tak je. Stalo sa to pri Leopoldove,“ vyjavil Illéšházy, využívajúc vzácnu príležitosť kuť železo, pokým bolo žeravé.
„O tom by mal vedieť aj môj muž.“
„Iste. Je na vážkach, čo cisár a jeho ministri.“
„Veru,“ prisviedča Mária, „to by teraz nemalo nijaký zmysel rozliať si kašu so Zrínskym a Nádašdym. Nech sa s nimi vysporiadajú Nemci.“
Illéšházy sa rozlúčil s Máriou a odišiel do druhej izby.
[15] Peter Zrínsky (1621 — 1671) — vyznamenal sa vo vojne proti Turkom, od r. 1666 chorvátsky bán, účastník sprisahania proti Leopoldovi I.[15] So svojím strýkom Frangepanom sa ukrýval na hrade Čakovac. Keď hrad po zrade padol, ušiel; gróf Kéry, u ktorého sa skrýval, ho však vydal cisárovi. Spolu s grófom Frangepanom ho 30. 4. 1671 vo Viedenskom Novom Meste popravili. Meno Zrínsky je podľa hradu Zrinje nad riekou Uny.
[1515] Cisár Leopold I. (1640 — 1705) — uzatvoril s Turkami potupný mier vo Vasvári (1664), keď predtým cisárske vojsko zvíťazilo nad Turkami pri Sv. Gottharde (1. 8. 1664). Mier s tureckou Portou vzbudil v Uhorsku nespokojnosť. Keď k nemu pribudlo ešte obmedzovanie stavovských slobôd a náboženský útlak, uhorská šľachta pod vedením Wesselényiho, Nádašdyho, Zrínskeho a Frangepana pripravovala proti cisárovi povstanie.
[17] František Nádašdy (1625 — 1671) — od r. 1664 krajinský sudca. Za účasť v sprisahaní proti Leopoldovi I. ho v jeho kaštieli v Pócsfalu zajali a 30. 4. 1671 vo Viedni popravili. Jeho ohromný majetok skonfiškovali.
[18] Apafy — Michal Apaffy (1632 — 1690), sedmohradské knieža. Podporoval veľkého vezíra Achmeta Kiöprülüho vo vojne s cisárom, r. 1664 vyhnal cisárske vojsko zo Sedmohradska, v rokoch 1675 — 1677 podporoval I. Thökölyho.
— revúcky lekár, zakladateľ slovenskej vedeckej fantastiky, autor prvej botaniky Slovenska, historik, venoval sa aj národopisu, archeológii, zemepisu a astronómii. Viac o autorovi.
Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.
Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007
Autorské práva k literárnym dielam