Zlatý fond > Diela > Bendeguz, Gyula Kolompos a Pišta Kurtaforint. Donquijotiáda podľa najnovšej módy.


E-mail (povinné):

Ján Chalupka:
Bendeguz, Gyula Kolompos a Pišta Kurtaforint. Donquijotiáda podľa najnovšej módy.

Dielo digitalizoval(i) Martin Odler.  Zobraziť celú bibliografiu

Stiahnite si celé dielo: (html, rtf)

Páči sa Vám toto dielo? Hlasujte zaň, tak ako už hlasovalo 143 čitateľov

23. Malá nepríjemnosť. Odchod z Budapešti.

Jer, imé nimfáj a mg Dunának.

Csokonai.

( Poď, hľa, nymfy veselého Dunaja.

Csokonai.)

Ach, po tomto dôkaze veľkej vážnosti, ktorý im dali najrozumnejší z ľudu, nasledovala taká mrzutosť, ktorú Bendeguz nemôže oželieť do dnešného dňa. Vyšiel si celkom sám, aby niečo, nevedno čo, pohľadal za večerného súmraku na dunajskom moste. Aj našiel, čo hľadal, a keďže za tovar čestne zaplatil, quasi re bene gesta, [59]Náš rytier sa hneď pobral, navštívil smelého človeka, a bol taký šťastný, že dostal do daru dôležitý kyjak. Vzal si ho so sebou a od toho dňa kyjak visel vedľa fokoša na hruške jeho sedla. Dnes visí medzi hrdzavými šabľami a puškami, ktorými si Bendeguz vyčalúnil stenu svojej spálne, a raz poputuje s ním do chladného hrobu, kde bude na pokoji, ktorý si nebude musieť vynucovať kyjakom.

Pokupovali si všetko, čo sa im minulo a čo im mohlo dobre poslúžiť na ceste. Bendeguz vzal so sebou Hazai Vándora, lebo ho veľmi zaujímala druhá časť 11. čísla, kde šesť úvah rozoberalo dôležitú tému, ako treba po maďarsky premenovať dvanásť mesiacov roka. Gyula si dal vystaviť novú zmenku na Debrecín a Kluž, aby všade bezpečne cestovali. Ráno boli schystaní na cestu, a keď sa rozlúčili so všetkými vlastencami, ktorí sa ešte raz shromaždlili, zabočili na cestu do Soroksáru. Tam len preto prenocovali, aby počuli maďarské nočné hlásenie, ktoré bolo na ich veľkú mrzutosť ešte horšie spackané, ako nočné hlásenie v Balašských Ďarmotách.[59] Guai a chi le tocca (tal.), beda tomu, kto sa ho dotkne.
Ján Chalupka

— prozaik, dramatik, publicista, najvýraznejší satirik obdobia národného obrodenia Viac o autorovi.Nové knihy, novinky z literatúry - posielame priamo do Vašej mailovej schránky. Maximálne tri e-maily týždenne.Copyright © 2006-2009 Petit Press, a.s. Všetky práva vyhradené. Zlatý fond je projektom denníka SME.
Web design by abaffy design © 2007

Autorské práva k literárnym dielam   

Ďalšie weby skupiny: Prihlásenie do Post.sk Új Szó Slovak Spectator
Vydavateľstvo Inzercia Osobné údaje Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy SME v škole
© Copyright 1997-2018 Petit Press, a.s.